DOLAR 28,9070 0.11%
EURO 31,5138 0.04%
ALTIN 1.893,800,24
BITCOIN 11146172,00%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 okunma

Yüksek faiz ortamında piyasalar ve hisseler

ABONE OL
20 Haziran 2023 17:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 Eylül ayından bu yana yurt içi taraftaki faiz indirimleri ve küresel konjonktüre bağlı olarak Fed’in faiz artırımları ile dolara olan talep artarken, TL’nin değer kaybına şahit olduk. 2023 yılındaki Türkiye Genel Seçimleri ile belirsizlik ortamının oluşması ile yükselmeye devam eden Dolar / TL kuru sonrasında, seçim sonuçları ve yeni Kabine ile piyasaların rasyonalite içinde hareket etmesi ve kurun daha da serbest kalması ile 23,60’ların üzerinde hareket eden Dolar / TL kuru görüyoruz. 2021 yılı son çeyreğinde de benzer bir kur şoku yaşamıştık. O dönemdeki hikayeye benzer bir tutumla Borsa İstanbul tarafındaki yukarı yönlü hareketlere bu süreç içerisinde de şahit olduk.

Kur şoku sonrasında; 

İhracatı yüksek,

Satışları dövize endeksi,

Kurdaki yükselişi satışlarına yansıtabilen,

Döviz fazlası olan şirketler ön plana çıktı.

Geçtiğimiz sene %85,5’lere kadar yükselen enflasyon sonrasında global merkez bankalarının aksine büyüme odaklı strateji çerçevesinde faiz indirimlerine devam etti. Resesyon konuşulmayan ülkeler arasında yer alan bir Türkiye görürken, yılı da %5,50’lik büyüme ile tamamladık. Şimdi ise enflasyon gerilemesine rağmen ortodoks politika ile faiz artırımlarına geçişin olma ihtimalinin yüksek olduğu bir konjonktür içine giriyoruz. Seçim sonuçları, Kabine beklentileri derken yurt içi piyasalar Perşembe günü açıklanacak TCMB faiz kararına odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanması ardından Mehmet Şimşek ile görüşmesi sonrasında ortodoks politikaya geçiş beklentileri, Kabine’de ekonomi anlamında sadece Mehmet Şimşek değil Cevdet Yılmaz’ın da olması ile güçlendi. Gözler Merkez Bankası Başkanlığına çevrilmişken en güçlü aday olarak medyada gösterilen Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması ile sert ortodoks geçiş ihtimali piyasalar tarafından bankacılık sektörü önderliğinde fiyatlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası itibara sahip finans yönetimi vurgusu ile Şimşek ve Yılmaz’ın daha önceki Kabinede yer alarak yaptıkları ile tabiri caizse Türkiye’yi ekonomi anlamında şaha kaldırmaları, yurt dışında müthiş Türk kızı olarak adlandırılan ve CV'si oldukça donanımlı olan Erkan’ın ekonominin en üstünde yer almaları uluslararası yatırımcının tekrar Türkiye’ye gelmesi için önemli rol olacak gibi gözüküyor. Peki faizler yükselirse ne olur? Piyasa bu sorunun cevabına da kısa süre içinde odaklanacak gibi gözüküyor. Bu durumda kasasında yüksek nakit bulunduran şirketler hem fırsat değerlendirilmesi için hem de kur şoklarından daha az etkilenmesi için avantajlı konumda yer alıyor.

Yüksek faiz ortamını ve büyümenin yavaşlamasını pay piyasaları çok fazla sevmez. Sigortacılık sektörü kısa vadede yüksek faiz ortamından yararlanabilecek sektörler arasında yer alıyor. Sigortacılık sektöründe AKGRT’yi takip ediyoruz.

Para ve maliye politikalarındaki belirsizlik nedeniyle bankacılık sektöründe temkinli duruş gösteriyor. Son günlerde çıkan haber akışları bankacılık açısından olumlu olsa da 2023 yılında 2022 kadar olumlu finansallar beklemiyoruz. 2023 yılı sonunda devreye girecek olan enflasyon muhasebesi de banka finansallarını baskılayacak bir durum olarak görüyoruz. Rasyolar tarafında potansiyel gözükürken, GARAN’ı bankacılık sektöründe ön plana çıkarıyoruz.

Turizme yapılan teşvikler ve Rusya – Ukrayna savaşının etkileri sonrasında Türkiye’nin coğrafi yeri ile birlikte turizm gelirlerinde rekor kırıldı. 2023 yılında yolcu trafiği geçen yılın aynı dönemine göre daha yüksek ve yılın geri kalanında da devam etmesi bekleniyor. Şampiyonlar ligi finali ve bayram tatili ile de yolcu trafik sayıları Haziran’da da rekor gelecek gibi duruyoruz. Turizm sezonuna yaklaşılıp döviz geliri beklentileri sektöre katalist etki yaratacaktır. Bu sektörüde THYAO, TAVHL’yi ön plana çıkarıyoruz.

Otomotiv sektöründe çip krizi bu yıl sektöre daha az sorun olacak gibi gözüküyor. Yüksek enflasyon ile talebin öne çekilmesi ile satış rekorları kırılması, yukarı yönlü revizyonlara neden oluyor. Yüksek ihracat, yüksek satışlar ve elektrikli araçlara olan geçiş süreci otomotiv sektöründe potansiyel göstergesi olarak öne çıkıyor. Sektörde DOAS ve TTRAK’ı öne çıkarıyoruz. Alternatif getiri arayışında öne çıkan Borsa’ya olan ilginin artması ile yükselen hacimler, kredi faizi gelirleri ve yan hizmet gelirleri (halka arz,varant… vb) ile aracı kurumların karlılıklarının devam edeceğini düşünüyoruz. Aracı kurumlar sektöründe ISMEN’in takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kredi faizlerinin yükselmesi özellikle gayrimenkul fiyatlarının yükselmesi ile birlikte konut sahibi olmayı zorlaştırıyor. Yüksek enflasyon da konut fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. 2022 yılında yüksek enflasyonun değerlemelere de etkisiyle şirket finansalları yüksek kâr elde etti. Tarihin en büyük sosyal konut projesinin orta sınıfa yönelik projeyle birlikte duyurulması, hem GYO'ları hem de ilgili diğer sektörleri olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca depremden etkilenen 11 ilde yapılacak sosyal konut projelerinin GYO sektörüne destek olmasını bekliyoruz. Talebin öne çekilmesi de destekleyici faktörlerden. GYO sektöründe EKGYO ve kasasında döviz bulunması ve Hillside otelleri nedeniyle turizm sezonu önderliğinde ALGYO’yu beğeniyoruz.

Yatırım yaparak ileriye dönük projeksiyonlarında öne çıkması beklenen YUNSA’nın ihracat odaklı stratejisi, euro bazlı gelirleri, yüksek faiz ortamında yüksek temettü verimliliği şirketi ön plana çıkarıyor. Ayrıca yatırımlarının büyük kısmının tamamlanarak maliyetlerin aşağı yönlü seyri şirkete katalist etki yaratıyor.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı