DOLAR 32,5182 -0.1%
EURO 34,8040 -0.2%
ALTIN 2.427,68-0,09
BITCOIN 2148875-0,33%
Hatay
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

57 okunma

UMUTSUZ OLMAK BİZE YAKIŞMAZ

ABONE OL
16 Haziran 2023 06:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turgay Olcayto – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı

Dilimizde ilginç deyişler vardır. Bunlardan biri de “Teker kırılınca yol gösteren çok olur” deyişidir. Cumhuriyetin yüzüncü yılında ana muhalefetin yoğun bir ivmeyle genel seçimlere gireceği bekleniyordu. Ama hem 14 Mayıs 2023 milletvekili seçimleri hem de ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimleri Cumhuriyet Halk Partisinde olduğu kadar hatta daha büyük bir üzüntüyü ülkenin aydın kesiminde yarattı. Şimdi öz eleştiri zamanı diyenleriniz olabilir. Buna pek katılmıyorum. Çünkü her iki seçimden önce de Türkiye’de mutlak bir iktidar değişimi yapılmasından yana görüş bildiren siyaset bilimci, gazeteci ve yazar Cumhuriyet Halk Partisini yeteri kadar uyarmıştı. Anımsayalım neydi bu uyarılar. 

1- Laiklikten ödün vermeyiniz.

2- Düşüncelerinde hiçbir birlik olmayan siyasi topluluklarla ittifak yapmak hatadır.

3- Kılıçdaroğlu ülke çapında saygı görmesine karşın aynı saygıyı ne kendi partisinin içinden, ne de altılı masadan görebilmiştir.

4- İkinci turda Kılıçdaroğlu’na daha tutarlı ve ilgi çekici projeksiyon hazırlanmamış, sadece AKP’nin yalan yanlış videolarını yanıtlamak genel başkana bırakılmıştır.

Bu saydıklarıma parti içinde hoş olmayan tartışmaları da katmakta yarar var. Buna karşılık Tayyip Erdoğan her zaman olduğu gibi daha çok kendi kesiminde algı yaratmak konusunda ustalığını başarıyla kullandı. Yine hep yaptığı gibi terörü ana muhalefet partisiyle ilişkilendirmekten geri durmadı. Ve de her zamanki gibi din sömürüsünü alabildiğine kullandı. Sonuçta 21 yıldan sonra yine Erdoğan’lı bir döneme giriyoruz. İlginçtir bu seçimlerde Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik bunalım, emek insanının giderek artan yoksulluğu, şiddet gören, cinsel istismara uğrayan kadın ve çocukların durumu, adalet sistemindeki yanlı tutum, cezaevlerini dolduran fikir suçluları gerçek anlamda söz konusu bile edilmedi. Irkçılık ve şovenizme varan milliyetçilik seçim konuşmalarında adeta iktidarın itici gücünü oluşturdu. Bu söylemlere karşı ana muhalefetin yeterli direnişi gösteremediğini düşünüyorum. 

Seçmenler her iki seçimde de olağanüstü bir katılım gösterdi. Bu açıdan baktığımızda iki kutba bölünmüş halkımızın sandık başına gitmekte duraksamaması, ileriye dönük bir kazanç sayılabilir. Elbette demokrasi dediğimiz o sihirli kelimenin, bütün kurum ve kurallarıyla işlediği bir ülke yaratabilirsek. Seçim sonuçları benim ve benim kuşağın insanlarının bu bağlamda umudunu asla kırmış değil. Bir şair dostumuzun dizeleriyle söylersek “Umutsuz olmak bize yakışmaz.” Bu söylemden yola çıkarak geleceğe umutla bakmayı, mücadelemizin dozunu artırarak bu topraklarda özgür, aydınlık bir gelecek kurmak istediğimizi söyleyebilirim. Doğayı seven, tüm canlılara şefkat gösteren, aşkı, sanatı yücelten her şeye rağmen insanı sevmekten vazgeçmeyen bir topluluk yaratmak bizim idealimiz. Şu yeryüzünde kardeşçe barıştan yana yaşamaktan başka hiçbir idealimiz yok. Bizlere savaşı dayatmaya kalkışan sömürgen, içeride ya da dışarıda her güç karşısında, barışı savunmak için direneceğiz. Koşullar ne olursa olsun bu direnç ve mücadele sürecek. 

Yazıyı şiirimizin ustalarından Edip Cansever’in bir şiiriyle noktalayalım. “Medüza”

Derin, sessiz, iyi, böylece

Güz, ölülerini bırakan kuşlar

Yer kalmadı acıya ülkemizde

Derin, sessiz, iyi böylece

Gün ortası alacakaranlık bakışlar

Bir buluşma yeridir şimdi hüzünlerimiz

Biz o renksiz, o yalnız, o sürgün medüzalar

Aşar söylediklerimizi çeker gideriz

Ülkemiz, toprağımız, her şeyimiz

Kıyısında camların bozbulanık rakılar

Çizeriz yeryüzünü kaygısız ayaklarla

Yüzümüzdür bir yağmur ağırlığınca düşer

Sonra pek anlamadan içkiler ne çabuk biter

Ne kadar konuşursak o kadar bir sessizlik olur

Adımızı sorarız birine, o bize adını söyler.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.