DOLAR 31,1840 0.12%
EURO 33,7708 -0.13%
ALTIN 2.034,040,06
BITCOIN 18313404,33%
Hatay

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

79 okunma

SİZDEN LÜTUF DEĞİL, HAKKIMIZ OLANI TALEP EDİYOR VE İSTİYORUZ!

Depremzedeler yeni bir yaşam kurmaya çalışıyor ama destek yetersiz.

ABONE OL
19 Temmuz 2023 19:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜSEYİN ZORKUN / PRESS HABER AJANSI / Whatsapp : 0538 950 3131 / 

Hatay’da yaşanan deprem felaketinin üzerinden yaklaşık olarak 6 ay geçti.

Hatay’ın ve depremzedelerin sorunları, istek ve beklentileri halen devam ediyor. Hatay deprem felaketince binlerce can hayata veda etti. Sağ kalan depremzedeler hayata tutunmaya ve yeni bir yaşam kurmaya çalışıyor ama destek yetersiz.

Press Haber Ajansı Haber Merkezi‘ne özel açıklamalarda bulunan ve bir basın emekçisi olan Erdal YILMAZÇELİK, depremzedelerin yaşadığı sorunları, istek ve beklentilerini dile getirdi.

Basın emekçisi Erdal YILMAZÇELİK, Depremzedelere yaşamlarını sürdürmek ve yeniden kurabilmek için doğrudan veya dolaylı çeşitli destekler sağlanması gerektiğini ifade ederek, yetkililere seslendi ve “sizden lütuf değil, hakkımız olanı ediyoruz” dedi.

Basın emekçisi Erdal YILMAZÇELİK, sorunları, çözüm önerilerini ve depremzedelerin beklentilerini şöyle dile getirdi;

Hataylı depremzedeler olarak bizler; 1992 yılında Erzincan depremi sonrası dönemin hükümeti tarafından uygulanan hakların aynısını Hatay depremzede olarak uygulanmasını talep ediyor ve istiyoruz!

  1. Depremzedelerin elektrik, su, doğalgaz ve iletişim fatura borçları silinmesini depremzedelerin bu hizmetlerden bedelsiz yararlanmasını, depremzedelerin vergi borçları ile kredi kartı ve ihtiyaç, konut ile taşıt kredi borçları silinmesini ve depremzedeler için toplanan paraların tamamını depremzede için kullanmasını talep ediyor ve istiyoruz!
  2. Deprem sonrası gelişen bütün durumları Hatay’ın milletvekillerinin sürekli gündeminde olmasını talep ediyor ve istiyoruz!
  3. Hatay halkının bütün mağduriyetlerinin giderilmesini ve en kısa zamanda çözüme kavuşmasını talep ediyor ve istiyoruz!
  4. Ve deprem bölgesindeki bütün evlerin tekrar yeni baştan (birilerinin parasının etkisi altına girmeyen ve önceliği insan diyen nitelikli ve donanımlı hasar tespit memurları tarafından) Kızılötesi Termografi testi ile tespitin yapılmasını istiyor ve talep ediyoruz!
  5. Depremzedelere yeterli kira ve ev eşyası desteği sağlanmalıdır. Hasar durumuna bakılmadan bütün evlerin eşya zarar ziyanı, tadilat ve bakım masrafı karşılanmalıdır. Çünkü az hasarlı evin bile zarar ziyanı ve bakım masrafı ağır hasarlı binanın kendisinden daha fazla olabilmektedir
  6. Hasar tespiti için ilçemizde para karşılığında insan canını hiçe sayarak tespit rapor durumunu ağırdan hafife çeviren görevli memurlar hakkında inceleme başlatılmasını istiyor ve talep ediyoruz!
  7. Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında halk sağlığı kurallarına uyulmalıdır.
  8. Bütün bu isteklerimizin karşılanmasında sizlerden lütuf beklemiyoruz. Biz en doğal hakkımızı talep ediyoruz ve sizlerin meşru görevinizi yerine getirmenizi bekliyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.