DOLAR 30,9225 0.26%
EURO 33,4601 0.51%
ALTIN 2.014,830,74
BITCOIN 1590857-0,48%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

22 okunma

Sabah stratejisi

ABONE OL
11 Temmuz 2023 10:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftanın ilk işlem gününde ABD'de borsalar %0,2-0,6 arasında yükseliş kaydetti. Çarşamba günü açıklanacak kritik enflasyon verisi beklenirken Fed'in bir noktada faiz artırımlarına ara verilebileceği düşüncesiyle Dolar endeksi (DXY) 102'nin altına geriledi. Diğer taraftan bazı Fed üyelerinden daha fazla faiz artışına ihtiyaç duyulabileceğine yönelik açıklamalar gelmeye devam etti. Avrupa'ya baktığımızda ise dün piyasalar pozitif tarafta seyretti. Euro Stoxx 50 endeksi günü %0,5 artıda tamamladı. Yurtiçi tarafta, güne alıcılı başlayan endeks, 6.228-6.290 seviyeleri arasında hareket etti ve kapanışı 6.270'den gerçekleştirdi. Günlük değişim %+1,3 olarak hesaplanırken, işlem hacmi de 106,8 milyar TL'yi gösterdi. BİST-100'de 79 hisse pozitif tarafta yer alırken, endeksteki yükselişe en fazla etki eden hisseler ASELS, BIMAS ve KOZAL olarak sıralandı. Ulaştırma endeksi ise endeksten negatif ayrıştı. Bugüne bakıldığında ABD vadelileri yatay, Avrupa vadelileri ise artıda. Asya'da borsalar Çin'den ekonomiyi desteklemek için yeni adımlar atılabileceği sinyaliyle pozitif tarafta yer alıyorlar. Japonya hariç MSCI Asya Pasifik endeksi yaklaşık %1,5 artıda. Yurtiçi tarafta ise Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini destekleme kararı aldığına yönelik haber akışı ile birlikte dün, akşam kontratı kapanışa doğru %1,5 civarında yükseliş kaydetti. BIST100 endeksi de güne yaklaşık bu oranda pozitif bir başlangıç yapabilir. Yurtiçinde bugün cari denge takip edilecek. Beklenti 7,4 milyar TL açık verilmesi yönünde. Yurtdışında ise Almanya'da TÜFE ve ZEW endeksi açıklanacak. ABD'de FOMC üyesi Bullard'ın konuşması izlenecek. 

MAKROEKONOMİ

Euro Bölgesi'nde temmuz ayına ilişkin Sentix yatırımcı güveni verisi, özellikle Almanya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde resesyona girmesinin bölgede oluşturduğu endişelerle ve Almanya ekonomisindeki zayıf seyirle -17'den -22,5 seviyesine gerileyerek beklentilerin üzerinde düşüş kaydetti ve böylece üst üste üçüncü ayda düşüş sergileyerek son sekiz ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Detaylara bakıldığında cari koşullar endeksi -15,8'den -20,5 seviyesine gerilerken, yatırımcıların gelecek 6 aylık döneme ilişkin değerlendirmelerini yansıtan beklentiler endeksi ise -18,3'ten -24,5 seviyesine geriledi ve böylece her iki endeks de Kasım 2022'den bu yana en düşük seviyelerde kaydedildi. Özellikle bölgede son dönemde açıklanan çekirdek enflasyon verilerinin rekor seviyeye yakın seyretmesi ve ECB'nin, faiz artışlarına devam edeceğinin sinyalini vermesinin büyüme üzerinde baskı oluşturabileceği beklentileriyle yatırımcı güveninin zayıf seyrini sürdürmesi bekleniyor.
 
Çin Merkez Bankası, gayrimenkul piyasalarına yönelik finansal destek politikalarının 2024 sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.
 
Yurt içinde ise, TÜİK tarafından bugün mayıs ayı iş gücü istatistikleri yayınlandı. Buna göre, arındırılmış işsizlik oranı, mayıs ayında bir önceki aya göre 0,5 puanlık düşüşle %9,5 seviyesinde gerçekleşti ve böylece üç ay aranın ardından yeniden tek haneli seviyelere geriledi, bunun yanında Mart 2014'ten bu yana en düşük seviyede kaydedildi. Arındırılmamış işsizlik oranı ise mayısta bir önceki aya göre 1,2 puanlık düşüşle %8,8 seviyesine geriledi ve böylece Mayıs 2014'ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

  • Arındırılmış verilere göre istihdamda nisanda 526 bin kişilik artışın ardından mayısta 63 bin kişilik artışla son iki ayda toplam 589 bin kişilik istihdam artışı kaydedildi, böylece şubat ve mart aylarındaki toplam 563 bin kişilik istihdam azalışının telafi edildiği görülürken, işsiz sayısı ise mayısta 193 bin kişilik düşüş kaydetti. İş gücüne katılım oranı mayısta %53,9'dan %53,6 seviyesine gerilerken, istihdam oranı ise %48,5 seviyesinde yatay seyretti.

İmalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, haziranda 1,2 puan düşüşle 51,1 seviyesine geriledi ve böylece üst üste beşinci ayda 50 eşik seviyesinin üzerinde seyrederek ihracat pazarlarında talep koşullarının iyileştiğine işaret etmekle birlikte talep koşullarında son beş ayda en düşük hızdaki iyileşmeyi gösterdi.
 
Ticaret Bakanlığı, 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni açıkladı. Buna göre, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin ihracat beklenti endeksi, bir önceki çeyreğe göre 4,2 puan artarak 109,5 seviyesinde gerçekleşti. İthalat beklenti endeksi ise 3 puan artarak 105,3 seviyesinde kaydedildi.
 
Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında,

Almanya'da ekonominin seyrine ve gelecek döneme ışık tutacak olan temmuz ayı ZEW cari koşullar ve beklentiler endeksleri TSİ 12'de açıklanacak. Haziranda ZEW cari koşullar endeksi -34,8'den -56,5 seviyesine beklentilerin üzerinde gerilerken, beklentiler endeksi ise hafif düşüş beklentilerine karşın -10,7'den -8,5 seviyesine hafif toparlanmakla birlikte son iki ayda daralma bölgesindeki seyrini sürdürmüştü. Özellikle anket katılımcılarının değerlendirmelerine bakıldığında, cari koşullar endeksindeki düşüşte, ekonominin yılın ilk çeyreğinde resesyona girmesinin olumsuz etkileri belirleyici olurken, beklentiler endeksinin negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmesinde ise anket katılımcılarının, yılın ikinci yarısında ekonomide iyileşme öngörmemesi, özellikle ihracata odaklı sektörlerin küresel ekonomideki zayıflık nedeniyle büyük olasılıkla düşük performans göstermelerini beklemesi ve ECB'nin faiz artışlarının süreceğine yönelik beklentilerin etkili olduğu gözlenmişti. Temmuzda ise ZEW cari koşullar endeksinin -65,5'ten -62 seviyesine ve ZEW ve beklentiler endeksinin de -8,5'ten -10,5'e gerilemesi bekleniyor.
 
Bunun yanında, ECB'nin para politikasına da yön verecek olan enflasyon verilerinden, Almanya'da haziran ayı nihai TÜFE verisi TSİ 09'da takip edilecek. Öncü verilere göre, Almanya'da manşet TÜFE aylık bazda mayıs ayında enerji ve gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle %0,1 oranında düşüşün ardından haziranda aylık %0,3 artışla beklentilerin (%0,2 artış) üzerinde artış sergilemişti, yıllık bazda ise %6,1'den %6,4 seviyesine yükselmişti, beklentiler ise %6,3 seviyesine yükselmesi yönündeydi.
 
Yurt içinde ise, TSİ 10'da TCMB tarafından mayıs ayı cari işlemler dengesi verisi yayınlanacak. Nisan ayında net hizmet gelirlerindeki (özellikle net seyahat ve taşımacılık gelirlerindeki) kısmi artışa karşın dış ticaret açığının artmasının etkisiyle mart ayına göre aylık cari açık 4,9 milyar USD'den 5,4 milyar USD'ye kısmi yükselmekle birlikle piyasa beklentisi olan 4,3 milyar USD'nin üzerinde gerçekleşmişti (2022 yılında aylık cari açık ortalama 4 milyar USD seviyesindeydi). Nisanda dış ticaret açığının artmasında (6,3 milyar USD'den 7 milyar USD'ye), özellikle aylık bazda ihracattaki düşüşün (4,2 milyar USD düşüş), ithalattaki düşüşten (3,5 milyar USD düşüş) fazla olması belirleyici olmuştu. Öte yandan, nisanda ithalattaki düşüşe bakıldığında, altın ve enerji ithalatındaki düşüşlerin devam ettiği gözlenmişti. Bu kapsamda altın ithalatı, ocak ayında ulaştığı rekor seviye olan 4,9 milyar USD'den şubat ayında 4 milyar USD'ye ve mart ayında 1,6 milyar USD'ye gerilemesinin ardından nisan ayında 1,2 milyar USD seviyesine gerileyerek düşüşünü sürdürmüştü ve enerji ithalatı da ocak ayında 8,8 milyar USD ile eylül ayındaki rekor seviyeye yakın gerçekleşmesinin ardından şubatta 6,7 milyar USD'ye ve martta 5,8 milyar USD'ye gerilemesinin ardından nisanda 5 milyar USD seviyesine gerileyerek düşüşünü sürdürmüştü. Altın ve enerji hariç cari işlemler dengesi ise nisan ayında 0,5 milyar USD açık vermişti ve böylece 22 aylık aranın ardından ilk kez açık vermişti, geçen yılın aynı ayında ise altın ve enerji hariç 4,2 milyar USD fazla verilmişti. 12 aylık kümülatif cari açık, mart ayındaki 54,9 milyar USD'den nisan ayında 57,8 milyar USD'ye yükselerek Temmuz 2012'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı ve cari açık/GSYH oranı %5,7 seviyesinden %6 seviyesine gelmişti (GSYH olarak 2023 yılı 1. çeyrek gerçekleşme baz alındı). Enerji ve altın hariç 12 aylık kümülatif fazla ise mart ayındaki 48,5 milyar USD'den nisan ayında 43,9 milyar USD'ye gerilemişti, bunun yanında 2022 yılının aynı dönemindeki 43,4 milyar USD'nin hafif üzerinde kalmıştı. 12 aylık kümülatif bazda enerji ithalatı, şubat ayındaki 95,5 milyar USD ile aralık ve ocak aylarındaki rekor seviye olan 96,5 milyar USD'ye yakın seyretmesinin ardından mart ayında 92,9 milyar USD'ye kısmi gerilemişti, nisan ayında da düşüşünü sürdürerek 90,1 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti. Bunun yanında 12 aylık kümülatif bazda parasal olmayan altın ithalatı ise mart ayındaki 29 milyar USD'den nisan ayında 29,7 milyar USD'ye yükselerek rekor seviyede gerçekleşmişti. Bloomberg Anketi'ne göre mayıs ayında cari açığın aylık bazda 7,40 milyar USD seviyesine yükselmesi bekleniyor. Bu seviyelerde gerçekleşebilecek cari açıkla ise 12 aylık kümülatif cari açık 57,8 milyar USD seviyesinden 59,4 milyar USD'ye yükselecek, GSYH oranı da 1. çeyrek verisini baz aldığımızda %6'dan %6,1 seviyesine gelecek.
 
Ayrıca TSİ 10'da TÜİK tarafından mayıs ayı inşaat maliyet endeksi verisi yayınlanacak.
 
ŞİRKET HABERLERİ

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): 21 Ekim 2022 tarihli açıklamada, Aksa Enerji'nin %100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri'ne ilişkin EPDK'ya gerçekleştirilen başvurular paylaşılmıştı. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında ilgili müstakil elektrik depolama tesislerinin depolamalı elektrik üretim tesisi önlisans başvurusu olarak değerlendirilmesine yönelik süreçler ilerletilmiştir. Akabinde bu projelere ek olarak depolamalı güneş ve rüzgar enerji santral başvuruları da yapılmıştır. Ön lisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından Mersin'de 100,08 MW, Manisa'da 82,16 MW, Afyonkarahisar'da 110,76 MW olmak üzere toplam 293 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali ve Kırşehir'de 50 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali kurulumuna ek olarak Eskişehir'de 50 MW önlisans alınmış olup 100 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali ve toplamda 393 MW kurulu güce ulaşılmıştır.

Aksigorta (AKGRT, Nötr): Şirket'in 2023 Haziran ayındaki genel toplam prim üretimi geçen yılın aynı ayına göre %81 oranında artarak 2.428mn TL'ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibarıyla %107 artarak 1.905mn TL olmuştur. Haziran ayı prim üretimi ile beraber Şirket'in Ocak – Haziran dönemi genel toplam prim üretimi yıllık %102 oranında artarak 11.116mn TL'ye yükselmiştir.

Alarko Holding (ALARK, Nötr): Yönetim Kurulu'nun 10.07.2023 tarihli toplantısında Gürlük Jeotermal Enerji Tarım Seracılık Gıda hisselerinin tamamının (%100) 9,8mn USD karşılığı Türk Lirası bedelle satın alınmasına, 400bin TL nominal değerli hissesinin satın alınması için daha önceden ödenmiş olan 75,5mn TL avans bedelin belirlenen hisse satın alma bedelinden mahsup edilmesine karar verilmiş ve aynı tarihte söz konusu hisse devir işlemi gerçekleştirilmiştir.

Hisseleri devralınan Gürlük Jeotermal Enerji Tarım Seracılık Gıda'nın ve %100 hissesine sahip olduğu iştirakleri Albi Bitkisel İlaç Ham Maddeleri Üretim'in, Alpark Jeotermal Sağlık Turizm ve Depoculuk'un, Alurla Jeotermal Sağlık ve Turizm'in ve Hak Gayrimenkul Tarım'ın mülkiyetinde (i) Burdur/Kemer'de bulunan 2925,03 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (ii) Tekirdağ/Hayrabolu'da bulunan 1810,61 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (iii) Afyonkarahisar/Merkez'de bulunan 2836,65 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (iv) Afyonkarahisar/Sandıklı'da bulunan 806,04 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (v) Balıkesir/Bigadiç'de bulunan 4334,28 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (vi) Eskişehir/Mahmudiye'de bulunan 1034,12 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak arama ruhsatı, (vii) Eskişehir/Mahmudiye'de bulunan 2225,65 hektar alana ilişkin jeotermal kaynak işletme ruhsatı, (viii) Afyonkarahisar/Sandıklı'da bulunan toplamda yaklaşık 180bin m2 yüzölçümlü tarla niteliğinde taşınmaz (ix) Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği tarafından kurulmuş olan Biyoteknoloji Vadisi'nde brüt 20bin m2 taşınmaz için Katılımcı Hakkı bulunmaktadır.

Astor Enerji (ASTOR, Nötr): Şirket, Sırbistan' da yerleşik özel bir firma ile 10.07.2023 tarihinde 1,74mn EUR tutarında, 3 Adet Güç Transformatörü satış sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranı %0,66'dır.

TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları'nın Haziran ayında hizmet verilen yolcu sayısı 10,26 milyon olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2022 yılı aynı ayına göre %20,7 oranında artışa işaret ederken, salgın öncesi dönem olan 2019 yılı Haziran ayına göre de %2,9 oranında daha yüksek seviyededir. Bir önceki ay ise Şirket'in hizmet verdiği yolcu sayısı 8,34 milyon idi.
Haziran ayı yolcu sayıları ile birlikte TAV Havalimanları'nın 2023 yılının ilk 6 ayında toplam hizmet verilen yolcu sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %31,7 oranında, 2019 yılının aynı dönemine göre ise %2,8 oranında artarak 39,30 milyona ulaşmıştır.
 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

CW Enerji (CWENE): 05.06.2023 tarihli bildirimde bahsi geçen, Antalya OSB 1.Kısım'da yer alan betonarme fabrika ve arsa niteliğindeki taşınmaz üzerinde bulunan şerhler kaldırılmıştır. İpotek ve takyidatların terkin işlemleri için 401,3mn TL ve 2,6mn TL (Ödemenin yapıldığı tarih itibariyle döviz kuru 23,30 TL'dir.) ödeme yapılmıştır. Mevcut durum itibariyle 05.06.2023 tarihli açıklamamızda belirtilen ipotek ve takyidatlar kaldırılmıştır.

Kuyaş Yatırım (KUYAS): Yönetim Kurulunun 10.07.2023 tarihinde aldığı kararla %100 Kuyaş Yatırım A.Ş iştiraki olarak madencilik sektöründe faaliyet göstermek üzere Kuyaş Madencilik A.Ş ünvanlı firmanın kurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi (MEDTR): Şirketin %49 oranında payına sahip olduğu iştiraki S&Mohr İplik Fabrikaları Yönetim Kurulunun kararı sonrasında şirkete bildirilmiş olduğu, tamamı nakden ödenmiş durumda olan 17,5mn TL mevcut sermayesinin, 30,5mn TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak, yapılacak bedelli sermaye artırımına %49 oranındaki paylara isabet eden 6,4mn TL tutarındaki sermaye artırımına nakden ve tamamen taahhüt edilerek iştirak edilmesine karar verilmiştir.

Şirket ayrıca %65 oranında payına sahip olduğu iştiraki Altera Medikal Yönetim Kurulunun kararı sonrasında şirkete bildirilmiş olduğu, tamamı nakden ödenmiş durumda olan 11mn TL mevcut sermayesinin, 31mn TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak, yapılacak bedelli sermaye artırımına %65 oranındaki paylara isabet eden 13mn TL tutarındaki sermaye artırımına nakden ve tamamen taahhüt edilerek iştirak edilmesine ve sermaye payının şirket paylarının halka arzına ilişkin izahnamede açıklanan, halka arz gelirinin yurtdışı / yurtiçi yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi fonundan karşılanmasına karar verilmiştir.

Oncosem Onkolojik Sistemler (ONCSM): Pamukkale Üniversitesi ile, "24 Aylık Manuel ve Tam Otomatik/Robotik Kemoterapi İlaç Hazırlama Hizmeti" sözleşmesi 16,7mn TL bedelle imzalanmıştır.
 

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %15 seviyesinde yatay seyretti. TCMB cuma günü 15 milyar TL'lik (%15'ten, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı. Toplam fonlama tutarı ise repo ihaleleri kaynaklı 189 milyar TL oldu.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde faizlerde kısa ve orta vadeli tarafta yükselişler gözlenirken, uzun vadeli tarafta ise düşüşler görüldü. Buna göre, kısa ve orta vadeli tarafta 50 baz puana yaklaşan yükselişler görülürken, uzun vadeli tarafta 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlendi.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.