DOLAR 32,1834 0.14%
EURO 35,0323 0.14%
ALTIN 2.423,74-0,22
BITCOIN 2185338-0,70%
Hatay
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

24 okunma

Perakende sektöründe rekabet avantajı dijital dönüşümden geçiyor

ABONE OL
6 Temmuz 2023 11:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dijitalleşmenin sağladığı rekabet gücü, perakende sektöründe çok önemli olan kişisel verinin ülkede tutulması, dinamik ölçeklenebilirliğe sahip olmak, değişen rekabet koşullarına uyumda çeviklik ve finansal olarak kur artışına karşın yerel çözüm ile TL odaklı hizmet almanın önemi, dikkat çeken konular oldu. 

Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi olan Bulutistan, sektörlere özel çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Perakende ve e-ticaret sektörüne yönelik sunduğu hizmetlerle teknoloji ihracatında da önemli bir rol oynayan Bulutistan hayata geçirdiği Perakende ve e-Ticaret Topluluk Bulutu lansmanı sonrasında teknoloji, bilişim ve perakende basınıyla bir araya geldi. 

"Perakende sektöründe nitelikli veriyi korumak, sektörün önceliği"

Globalde 600 milyar dolara ulaşan bulut pazarının ülkemizde 500milyon dolara ulaştığını ve bir iki sene içerisinde pazarın 1 milyar dolar seviyesine ulaşacağını öngördüklerini belirten Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, Bulutistan olarak 3 farklı bölgede 6 farklı veri merkezi üzerinden ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ mottosuyla bulut hizmetlerini müşterilerine sunduklarını belirtti. Gençtürk, “Özellikle tüketici, verileri açısından değerlendirdiğimizde bu perakende sektörü adına önemli unsurlardan biri. Dijitalleşmede en önemli unsurlarından biri tüketiciye ait nitelikli veri. Bu verinin egemenliği anlamında Türkiye’de kalması çok kıymetli. Sektör bağımsız müşteri velinimettir ve bu derece veri bağımlı çalışan perakende sektörü için artık verinin kendisi bir nimet haline geldi. Bu nedenle veriye hâkim olmak her şey demek” dedi.

"Sektörlere yönelik topluluk bulutları performans sağlıyor ölçeklenebilirlikle verimliliği yükseltiyor"

Bulutistan Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gençtürk, konuşmasında, bulut çözümlerinin neden her sektör için ayrı değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu anlattı. Gençtürk, konuyla ilgili olarak, “Sektörler artık kendi ihtiyaçlarına özel altyapılardan hizmet almak istiyorlar. Görüyoruz ki, tek bir çözüm artık herkese uymuyor. Bu nedenle sektörlere özel çözümler üretmek gerekiyor. Topluluk bulutu ihtiyacı buradan çıkıyor. Bu bakış açısıyla yakın zamanda finans topluluk bulutunun lansmanını yapmıştık, şimdi de perakende ve e-ticaret sektörlerine yönelik topluluk bulutunu hayata geçirdik. İhtiyaç olarak bu iki sektör bulut hizmetine birçok sektörden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu topluluk bulutlarını önceliklendirmemizin temel nedeni bu ve önümüzdeki dönem kamu başta olmak üzere farklı sektörlere yönelik hedefli çalışmalarımız sürecek. Topluluk bulutu vizyonumuzu sürekli geliştirmeyi hedefliyoruz” ifadesini kullandı.

Perakende ve e-ticaret bulutu çözümlerinin, sektöre özel işletmelere yüksek performans gerektiren uygulama ve işlemler için ölçeklenebilir altyapıdan siber güvenlik hizmetlerine, felaket kurtarma ve iş sürekliliği hizmetlerine kadar pek çok avantaj sağladığına dikkat çeken Gençtürk, donanım, yazılım, güvenlik, network ve yönetilen hizmet alanlarında üstün yetkinliklere sahip uzmanlıklarıyla hazırlanan ve sürekli geliştirilen çözümlerin maksimum performans sağladığını ve verimliliği artırdığını vurguladı.

“Perakende sektörü 2022 yılında bulut hizmetlerine 27 milyar dolarlık yatırım yaptı"

Etkinlikte “Perakende Sektörünün Dijital Dönüşümü ve Perakende Bulutu Sektöre Ne Vadediyor?” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Bulutistan İcra Kurulu Danışmanı Orhan Dağlıoğlugil, CTO gözünden bulut odaklı yatırımların neden önemli olduğunu örneklerle aktardı. Dağlıoğlugil, sektörde farklılık ve büyümenin dinamosunun dijital dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, "Dünyada 2023 sonunda e-ticaret faaliyetlerinin toplam perakende cirosunun %22'sini tek başına gerçekleştirmesi bekleniyor. Perakende sektörü ise 2022 yılında bulut hizmetlerine 27 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu diğer sektörlere göre yüksek bir oran, bu da sektör buluta yatırım yapıyor anlamına geliyor” dedi. 

Perakende ve e-ticaret sektöründeki dijital dönüşüm süreçlerinden de söz eden Dağlıoğlugil, “Omni-channel dönüşümü hız kesmeden devam edecek. Bu hızlı yükseliş, sektörün dijital dönüşümünü öncelikler listesine ekliyor. Bu sürecin ihtiyaçları ise; yeni entegrasyonlar, veri artışı, insan kaynakları ve altyapı yatırımlarının artışı. Perakende ve e-ticaret bulutu tek başına kapasite, çeviklik, erişilebilirlik, uyumluluk, ölçekleme, çözüm ve hizmetler içeren bir ekosistem sunuyor. Bu çerçeveden baktığımızda alışveriş deneyimini kusursuz hale getirmek ve artırmak için bulut teknolojilerine yatırım yapmak şirketler için kaçınılmaz" şeklinde konuştu.

"Sektörün operasyonel yeteneklerini güçlendirmek için dijital hizmetlere yatırım yapmak önemli"

Basın buluşmasının son sunumunu ise IBM CTO'su Serdar Gere “IBM Yapay Zeka Vizyonu ve Perakende Sektörü” başlıklı sunumuyla gerçekleştirdi. Yapay zekanın en çok perakende sektöründe kullanıldığına ve en önemli konunun doğru veri olduğuna dikkat çeken Gere, IBM'in bu çalışmadaki katkılarını şu sözlerle aktardı: “IBM olarak veri ve yapay zekayı birbirinden ayrı görmüyoruz, kurumların doğru veriyi yapay zekaya doğru entegre etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Perakende sektöründeki dijital dönüşümünün en önemli konu başlıklarından olan tahminleme, optimizasyon, planlama analitiği ve analiz; perakende ve e-ticaret topluluk bulutu üzerinden sunabildiğimiz önemli olanaklar. Sektörde rekabet avantajı sunan bu dijital altyapıları IBM olarak Bulutistan iş birliği ile sunabiliyoruz. Perakende topluluk bulutu özelinde müşteri talebini tahmin etmek, buna göre doğru stok ile ürün yönetimi yapabilmek ve doğru network yönetimi yapabilmek çok önemli. Tahmin, optimizasyon ve analiz altyapıları ile sektörün dijital dönüşümünü hızlandırıyoruz.” 

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.