DOLAR 28,9131 0.13%
EURO 31,4686 -0.09%
ALTIN 1.892,980,20
BITCOIN 11085121,56%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

64 okunma

Kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladılar…

ABONE OL
25 Mayıs 2023 06:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hüseyin ZORKUN / Belen Kaymakamlığı ve Romanya arasında ortak yürütülen ve finansör olarak Avrupa Birliği destekli olan Erasmus+ “PowE+r of YOU(th)” isimli proje, Romanya’nın Köstence şehrinde, Hatay’dan iki öğretmen ve dört üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Romanya’da bulunan “Asociatia CPDIS” Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı projeye, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Letonya, Polonya ve Türkiye olmak üzere toplamda 7 ülkeden 46 kişi katıldı.
9 gün süren bu yaygınlaştırılmış eğitimde, projenin amacı katılımcı gençleri “Girişimcilik” konusunda eğitip bu tecrübeleri kendi ülkelerinde hayata geçirmeye hazırlamak oldu.
Katılımcı öğretmenler bu projeden edindikleri tecrübeleri slaytlar, videolar ve broşürler aracılığıyla kendi öğrencileriyle paylaşacak. Böylece projenin amacına uygun olarak bu eğitim gerçek hayata geçirilmiş ve uygulanmış olacak.
Türkiye’yi temsil eden katılımcılar Türkiye Gecesi adında bir organizasyon hazırlayıp Türk dilini, kültürünü ve geleneklerini başarıyla tanıttılar. Batı Anadolu’ya özgü bir halk oyunu olan Zeybek oynadıktan sonra temsili bir Kına Gecesi düzenlendi ve Damat Halayı oynandı. Proje katılımcıları, kültürümüze ait oyunların ve geleneklerin yalnızca benzersiz olmakla kalmayıp ayrıca oldukça merak uyandırıcı olduğunu belirttiler. Böylece, Türkiye Gecesi diğer ülkelerin katılımcıları tarafından yoğun ilgi görmüş olup kültürlerarası etkileşime büyük katkılar sağladı.
Belen Kaymakamı Mahmut Sami YILMAZ, Asociatia CPDIS Derneği Başkanı Cristi FLORESCU’ya ve Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM’e teşekkürlerini sunarak, bu tür projelerin katılımcıların kültürlerarası etkileşim becerilerini güçlendirmesiyle beraber kültürümüzün uluslararası alanda olumlu bir etki yaratacağına içtenlikle inandığını belirtti.

#erasmusplus #Cpdis #writingnonformalstories
#powerofyouth #youthexchange #romania #costinesti #BelenKaymakamligi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı