DOLAR 28,9208 0.08%
EURO 31,4850 -0.1%
ALTIN 1.924,021,84
BITCOIN 11199562,86%
Hatay
10°

PARÇALI BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

64 okunma

Kömürden 2030 yılına kadar acil çıkış…

ABONE OL
9 Haziran 2023 14:15
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Bildiri yayımlayan ekoloji örgütlerinden çağrı: Kömürden 2030 yılına kadar acil çıkış…

Türkiye’nin farklı illerinden ekoloji örgütleri, 5 Haziran ‘Dünya Çevre Günü’ kapsamında talepleri ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ isimli bir bildiri yayımladı.

2030 yılına kadar bilimsel verilerle süre belirleyen ekoloji örgütleri ‘‘Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030’’ bildirisi yayımlayarak, “Kömürden 2030 yılına kadar adil çıkış istiyoruz” çağrısı yaptı.

Ekoloji örgütlerinin bugün yayınladığı bildirinin imzacıları arasında yıllardır kömüre karşı mücadele eden, Muğla, Kahramanmaraş, Çanakkale, Antalya, İzmir, Denizli, Sivas, Adana, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Hatay, Karaman gibi illerden kurumlar yer alıyor.

Bildiride, kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller nedeniyle bölgede yaşayanların, topraklarını kaybederek köylerini terk etmek veya madene inmek zorunda kaldıkları belirtildi.

Vadesi dolduğu belirtilen kömüre karşın, yapılan bilimsel çalışmalarla Türkiye için rüzgarı ve güneşi merkeze alan toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğu aktarıldı.

Bildirinin bir kısmında şu ifadeler yer aldı:

“Yıllardır Anadolu’nun kadim topraklarının tahribatına dur demek için haykırıyoruz. Bir avuç kömürcü şirketin ve sermayenin çıkarları uğruna, kontrolsüz bir şekilde daha fazla ekonomik büyüme aşkına yaşam alanlarımızı kaybettik. Toprağımız, havamız, suyumuz kirlendi, nefes alamaz hale geldik. Bu talan düzeninin çarkını döndürmek için davalarımıza engeller konuldu, acele kamulaştırmalar yoluyla yıldırılmaya çalışıldık, sesimizi yükselttiğimizde karşımızda kolluk kuvvetlerini bulduk. Kamu yararını gözetmeyen, bilimsel gerçekleri görmezden gelen, yöre halklarına söz hakkı bırakmayan politikaların kriz üzerine kriz, yıkım üzerine yıkım getirdiğini yaşadığımız son deprem ve sel felaketlerinde bir kez daha gördük. Canlarımızı, kentlerimizi yitirdik ve bu gidişat devam ettiği müddetçe karşı karşıya olduğumuz krizler katlanarak artacak.

‘ÇOCUKLARIMIZ VE GENÇLERİMİZ SİNSİ HASTALIKLARA YAKALANDI’

Kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller, atalarımızla kadim bağlarımızı kopardı. Tarlalarımızı kaybettik; köylerimizi terk etmek zorunda kaldık, sevdiklerimizden ve toprağımızdan ayrıldık. Doğup büyüdüğü yerleri terk etmek istemeyenler, madene inmek veya santralde çalışmak zorunda kaldı. Yıllar içinde kömür; suyumuzu, toprağımızı, gıdamızı kirletti. Madende ve santralde çalışan ve etrafında yaşayan herkes, her gün kömürün zehirlediği kirli havayı soluyor, kirli gıdayı tüketiyor. Kanser olduk; çocuklarımız ve gençlerimiz sinsi hastalıklara yakalandı.”

Kampanyaya destek olmak isteyenler için

https://komursuz2030.org/

üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

17 ekoloji örgütünden bildiriyi imzalayanlar şöyle:

Adana – Çevre ve Tüketici Koruma Derneği

Adana – Doğu Akdeniz Çevre Platformu

Antalya – Korkuteli Dereköy Köylüleri

Balıkesir – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Bursa – Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği

Bursa – Nilüfer Gençlik Meclisi

Çanakkale – Çan Çevre Derneği

Denizli – Avdan Platformu

Eskişehir – Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği

Hatay – Antakya Çevre Koruma Derneği

İzmir – Ege Çevre ve Kültür Platformu

İzmir – Foça Çevre ve Kültür Platformu

Kahramanmaraş – Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu

Karaman – Karaman Ekoloji Derneği

Muğla – İkizköy Çevre Komitesi

Muğla – Muğla Çevre Platformu

Sivas – Bakırtepe Çevre Platformu

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı