DOLAR 31,1483 0.14%
EURO 33,8503 0.14%
ALTIN 2.036,300,23
BITCOIN 17759007,48%
Hatay

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

19 okunma

Kompresörde orijinal olmayan yedek parça kullanımı maliyeti 4 kat artırıyor 

ABONE OL
10 Temmuz 2023 17:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atlas Copco Kompresör Tekniği Teknik Servis Ürün ve Pazarlama Müdürü Sefa Şahin, “22 kW’lık kompresör için 1 senede oluşan toplam sahip olma maliyeti üzerinden yaptığımız hesaplama, orijinal olmayan yedek parçaların maliyetleri yükselttiğini gösteriyor. Orijinal olmayan yedek parçanın getirdiği maliyet, orijinal olana göre yaklaşık 4 kat daha yüksek” dedi. 

Üretimde verimliliği artırırken maliyetleri düşüren, üretim hataları ve kesintileri gibi kötü sürprizlere geçit vermeyen kompresörler madencilikten, tekstile, gıdadan ilaç sektörüne kadar sanayinin birçok alanlarına sürdürülebilir enerji verimliliği sağlıyor. Kompresörde orijinal olmayan yedek parça seçimi ise düşük verimliliğin yanı sıra, yüksek arıza riski nedeniyle üretimin aksamasına, tesisin bakım maliyetlerinin artmasına, hatta ciddi can ve mal kayıplarıyla sonuçlanabilecek yangınlara neden olabiliyor. 

Kompresörde orijinal olmayan yedek parça kullanımının başta maliyet artışı ve düşük verimlilik olmak üzere çok sayıda olumsuzluğu beraberinde getirdiğini kaydeden Atlas Copco Kompresör Tekniği Teknik Servis Ürün ve Pazarlama Müdürü Sefa Şahin,Orijinal olmayan parçaların bulunduğu kompresörler tüm hava sistemlerini riske atarak üretim hatalarına ve kesintilerine davetiye çıkardığı gibi enerjiden iş güvenliğine kadar pek çok açıdan zarar oluşturuyor” dedi. 

İş güvenliği açısından büyük risk yaratıyor                                                                                                                                      Kompresörlerde, sanıldığını aksine kurumlara daha yüksek bir fatura çıkaran orijinal olmayan yedek parçalar, iş güvenliği açısından oldukça büyük riskler yaratabiliyor. Tüm sanayi kollarında kompresörlerin performansı kadar yedek parça seçiminin de kritik olduğunu vurgulayan Sefa Şahin, “Orijinal yedek parçaların kullanılması kompresörleri daha güvenilir ve dayanıklı kılarken uzun ömürlü ve enerji verimli hizmet vermelerini sağlıyor. Bu nedenlerle her parçasının ilgili uzmanı tarafından tasarlanıp üretildiği ve yüksek standartlara uygun sayısız testten geçilerek ideal halleriyle sunulduğu orijinal yedek parçalı kompresörler tercih edilmeli” uyarısında bulundu.

Kurumları yüksek maliyetlere karşı koruyor                                                                                                                                        Orijinal olmayan yedek parçaların kullanım ömrünün daha kısa, arıza risklerinin de daha yüksek olduğunu belirten Sefa Şahin, “Orijinal yedek parçanın getirdiği maliyetin orijinal olmayanlara göre yaklaşık 4’te 1 oranında olduğunu düşündüğümüzde de orijinal yedek parçaların kurumları yüksek maliyetlere karşı koruduğunu açıkça görüyoruz” dedi. Yan sanayi kompresör malzemelerinin üretim sırasında ciddi can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek yangınlara neden olabileceğine dikkat çekerek, bu parçaların kullanıldığı kompresörler ile çalışan operatörlerin iş güvenliği konusunda duydukları endişe nedeniyle verimli çalışamayacaklarını belirtti.

Kompresörlerde zamanla aşınarak kullanım ömrünü dolduran parçaların belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekiyor. Geliştirdikleri Atlas Copco Servis Planı ile kurumlara ideal bakım programı sunduklarını söyleyen Sefa Şahin, “Hava kompresörü filtreleri, separatörler, vidalar gibi pek çok parçanın zamanla mutlaka bakıma veya değişime ihtiyacı oluyor. Bu işlemler aksatıldığında kompresörlerin gücü ve verimliliği, şirketlerin karı düşüyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak sürdürülebilir enerji verimliliği sağlayan kompresörlerimizin yanı sıra yaygın servis ağı ve servis ekibimiz ile de Türkiye’nin dev kurumlarıyla çözüm ortaklığı kuruyoruz. Şirketler Atlas Copco Servis Planı’ndan destek alarak yetkin uzmanlar tarafından birinci sınıf servis, yüksek kaliteli orijinal parçalar ve bağlantı çözümlerinin getirdiği olumlu deneyimleri yaşıyor. Bu sayede, maksimum üretkenlikle iş süreçlerini güvenle sürdürüyorlar” ifadelerinde bulundu. 

 

 

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.