DOLAR 32,3578 0.13%
EURO 34,4817 -0.61%
ALTIN 2.444,23-0,67
BITCOIN 2202064-3,01%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

30 okunma

 İnsanların yüzde 82’si başkalarının telefonunu kurcalıyor

ABONE OL
7 Temmuz 2023 12:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gizlilik ihlalleri, dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının sınırlarının ötesinde oluyor. İnsanların önemli bir çoğunluğunun, başka birinin cihazını gözetleme cazibesine karşı bağışık olmadığı ortaya çıktı. Secure Data Recovery tarafından yayınlanan yakın tarihli bir anket, Amerikalıların yüzde 82'sinin en az bir kez başka birinin cihazını gözetlediğini kabul ettiğini ortaya koyuyor.

İnsanların önemli bir çoğunluğunun, başka birinin cihazını gözetleme cazibesine karşı bağışık olmadığını ortaya koyan anket sonuçları, dijital casusluğun dolandırıcıların ve bilgisayar korsanlarının sınırlarının ötesinde olduğunu gösteriyor.

Neden başkalarının cihazlarını karıştırıyorlar?

Neden başkalarının telefonunu kurcaladıkları sorulduğunda meraklıların yüzde 59'u "genel merak", yüzde 56'sı "yanlış bir şey yaptığı şüphesi" ve yüzde 14'ü ise "başkalarının güvenliği için" başkasının telefonunu karıştırdığını söylüyor.

En çok neyi kurcalıyorlar?

Hangi verilerin gözetlendiğine gelince, meraklıların yüzde 87'si yazışmaları okurken, fotoğraflar ve videolar ikinci sırada (yüzde 44) geliyor. Gözetmenlerin yüzde 38'i tarayıcı geçmişi, yüzde 12'si özel notları ve yüzde 9'u konum geçmişini kontrol ediyor. Yalnızca onda biri bankayı, ödeme uygulamalarını ve çevrimiçi satın alma işlemlerini kontrol ediyor.

Ne umuyorlar ne buluyorlar?

Gizlice bulunanların yüzde 70'i "dijital aldatma veya flört" ya da "yüz yüze aldatma kanıtı" içerirken, katılımcıların yüzde 17'si "romantik bir ilişkiden bağımsız yalanların" en önemli keşifleri olduğunu söylüyor.

Katılımcıların üçte birinden fazlasının gözetleme sonrasında herhangi bir pişmanlık ya da vicdan azabı hissetmediğini belirtmesinin nedeni bu olabilir. Her 10 kişiden sadece biri, prensip gereği başka bir kişinin dijital verilerine asla bakmayacağını söylerken, benzer bir oran da bunu yapma ihtiyacı hissetmedikleri için yapmadıklarını belirtti.

Meraklıları nasıl uzak tutabilirsiniz?

Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Dijital gizliliğin bir güvenlik meselesi olduğuna inanıyoruz. Neyi kiminle paylaşacağınıza karar verecek tek kişi sizsiniz.” uyarısında bulunarak kişisel bilgileri daha iyi kontrol etmek, korumak ve tüm meraklıları uzak tutmak isteniyorsa, yapılabilecek bazı ipuçlarını şu şekilde sıralıyor:

“1. Cihazlarınız ve çevrimiçi hesaplarınız için parolaları düzenli olarak güncelleyin ve mümkün olduğunda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.

2. İnternette gezinirken bir VPN ve gizli sekme kullanın. Böylece meraklılar ve reklam verenler için herhangi bir iz bırakmazsınız.

3. Kullandığınız uygulamalardaki gizlilik ayarlarını gözden geçirin ve varsa konum takibini devre dışı bırakın.

4. Akıllı telefonunuzdaki uygulamaların güvenliğini artırmak için her uygulamaya şifreler koyun. Bunun için Bitdefender Mobile Security'nin bir özelliği olan App Lock'u kullanabilirsiniz.

5. Yanlışlıkla aşırı paylaşım veya bilginiz olmadan verilerinizi açığa çıkaran ihlaller nedeniyle kişisel bilgilerinizin ne kadar ulaşılabilir olduğuna şaşırabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için Bitdefender Dijital Kimlik Koruması milyonlarca web sitesini ve Dark Web'i sürekli tarayarak geçmişte sızdırılan verilerinizi arar. Dijital ayak izinizi bir bakışta görebilir, ihlal geçmişinizi, harita riskinizi ve çevrimiçi olmuş olabilecek tüm kişisel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.”

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.