DOLAR 28,9186 0.15%
EURO 31,5072 0.02%
ALTIN 1.894,420,27
BITCOIN 11103311,59%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • Press.net.tr
  • Yaşam
  • HÜDA PARlı Özaslan: “Geleceğimizi yakmamak için lütfen anız yakmayalım”
14 okunma

HÜDA PARlı Özaslan: “Geleceğimizi yakmamak için lütfen anız yakmayalım”

ABONE OL
30 Haziran 2023 13:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her hafta cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan bu hafta ise anız yakma meselesi ile ilgili çiftçiler tarafından doğru bilinip, aslında yanlış olan bazı uygulamaları gündeme getirdi.

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan,  "HÜDA PAR olarak bu hafta anız yakma meselesini gündeme taşıyacağız ve çiftçi kardeşlerimiz tarafından doğru bilinip aslında yanlış olan bazı uygulamaları anlatacağız ve tüm bunları, konusunda uzman olan Ziraat Mühendisi Sayın Cihad Orhan anlatacak" dedi.

750 derecelik bir ısıya toprağımızı tabi tutarsak ne olur?

"İlk önce toprağımızı aslında anız yakarak 50 ile 750 derecelik bir ısıya maruz bıraktığımızı bilirsek hiçbir zaman anız yakmayız." diyen Ziraat Mühendisi Cihad Orhan, sözlerine şöyle devam etti:

"750 derecelik bir ısıya toprağımızı tabi tutarsak ne olur? Toprağımızın yüzeyinde bulunmuş olan organik maddelerin 750 derecede yaşayabilmesi imkansız gibi bir şeydir. Tabi bu organik madde toprağımızda bitkimizi besleyen en önemli kısımdır. Bunlar yok olursa ekimi daha yapmadan bir sonraki üründen verim kaybına sebep olmuş bulunmaktayız. İçinde bulunmuş olan mikroorganizmalar, yani toprağın canlı olan kısmı… Burası yok olursa veya mikroorganizmalar ölürse, toprağımızda bitkimizi besleyecek hiçbir şey kalmaz. Bu ne demek oluyor? Önümüzdeki yıl bizim biraz daha fazla gübre kullanmamıza neden olacak, bizim biraz daha cebimizde paranın eksilmesi demektir."

Anızı tekrardan sürerek gübre haline getirebilebileceğini söyleyen Orhan, "Bitkilerimiz kuruduktan sonra, hasada geldikten sonra geriye kalan anızı toprağa sürerek tekrardan toprağa karıştırdığımızda toprağımıza organik madde olarak tekrardan kazandırmış olacağız. Bir sonraki ürünümüz için fazla gübre kullanmak yerine toprağımızda hazır bulunmuş olan anızı tekrardan sürerek gübre haline getirebiliriz. Dışarıdan kimyasal gübre ekstradan almak yerine tarlamızda hazır bulunmuş olan bitkilerimizin kalıntıları bizim için organik gübre hükmüne geçiyor." diye konuştu.

"Hava kirliliği, hepimizin soluduğu havayı haksızca kirletmiş bulunuyoruz." diyen Ziraat Mühendisi Cihad Orhan, "Sulama dönemlerinde toprağın içmiş olduğu suyun yeraltı sularına geçtiğinden dolayı yakmış olduğumuz maddeler yeraltı sularına karışarak daha sonra da kuyulardan tekrardan insanların içebileceği su merkezlerine doğru bu atıklar gidebilmektedir." ifadelerini kullandı.

Canlıların yaşam haklarını elinden alıp onları öldürüyoruz

Ziraat Mühendisi Cihad Orhan sözlerini şunları diyerek tamamladı:

"Anız yakarak içinde bulunmuş olan ekolojik denge içerisinde yaşamını orada sürdüren canlıların yaşam haklarını elinden alıp onları öldürüyoruz. Tarlada yaşayan hayvanlardan bahsediyorum. Onların yaşam haklarını ellerinden almak bizim hakkımız değildir. Onları da korumak adına, insanları korumak adına ve çiftçimizin cebini korumak adına, anız yakmamalıyız."

Anız yakmak öyle basit bir şey değilmiş!

Özaslan "Gördüğünüz gibi anız yakmak öyle basit bir şey değilmiş. Hem ürüne zarar veriyor, hem çiftinin cebine zarar veriyor ve hem de daha az ürün elde edilmesine neden oluyor. Toprakta bulunan verimli tabaka gidiyor ve içerisindeki canlı hayvanlar da maalesef ölüp gidiyorlar. Su kirliliğine neden oluyor ve hava kirliliğine neden oluyor… Kısacası insanlar başta olmak üzere, doğadaki tüm canlılara ve bütün doğaya zarar veren bir olay" dedi.

Geleceğimizi yakmayalım

Özaslan son olarak "Lütfen kendi geleceğimizi düşünelim. Geleceğimizi yakmamak için lütfen anız yakmayalım" diyerek, anız yakmak ile ilgili çiftçi kardeşlerimiz tarafından doğru bilinip aslında yanlış olan bazı uygulamaları hatırlattı.

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı