DOLAR 30,9238 0.26%
EURO 33,4635 0.53%
ALTIN 2.015,850,79
BITCOIN 1589760-1,10%
Hatay

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

58 okunma

Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmeli

Hatay'ın Özel Afet Bölgesi İlan Edilmesi Çağrısı İle Bir Basın Açıklaması Yaptılar

ABONE OL
17 Temmuz 2023 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜSEYİN ZORKUN / PRESS HABER AJANSI / Whatsapp ihbar hattı: 0538 950 3131 /

Hatay Akademik Meslek Odalarının (HAMOK) Hatay’ın Özel Afet Bölgesi İlan  Edilmesi Çağrısı  İle İlgili Bir Basın Açıklaması Yaptı.

Hatay Akademik Meslek Odaları Dönem Sözcüsü Yahya HAMURCU, yaptığı açıklamada yetkililere sordu;  “Son 500 yılın en ağır felaketini yaşayan şehrimizi AFET  BÖLGESİ ilan etmeniz için daha başka hangi felaketleri yaşamalıdır? “

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN ?

Hatay Akademik Meslek Odaları Dönem Sözcüsü Yahya HAMURCU, GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLANININ etkili bir şekilde yerine getirilmesi ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ifade ederek konuyla ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“Deprem, yangın, sel, çığ, heyelan gibi doğal afetler sonucu çeşitli bölgelerde yaşam büyük ölçüde olumsuz etkilenmektedir. Bu doğal afetlerin etkilerini en aza indirmek ve bölgedekilere destek olmak için hasar alan yerler 7269 sayılı kanun kapsamında afet bölgesi ilan edilmekte, afet bölgesi içerisinde bulunanlar, çeşitli desteklerden faydalanmaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda barınma, güvenlik, sağlık, eğitim, psikolojik, sosyolojik, ekonomik destekler sağlanmakta, halkın maddi kayıpları karşılanmakta ve ticari hayat sürdürebilir kılınmaktadır.

Ancak istatistiklere bakıldığında ölüm ve yıkım sayısının en çok olduğu Hatay ilimizde  maalesef özel afet bölgesi ilanının gereklerinin yerine getirilmediği görülmektedir.

Hatay ilinde  6 ve 20 Şubatta yaşanan yıkıcı depremler neticesinde Antakya, Defne, Samandağ ,Kırıkhan, Hassa ve İskenderun ilçelerinde  Dünya tarihinde görülmemiş ağır bir yıkım ile son 500 yüzyılın felaketi yaşanmıştır.  Binlerce insanımız  hayatının kaybetmiş on binlercesi uzuvlarını kaybetmiştir.

Sağ kalanlar da barınma, yeme içme, su  sağlık ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir.

Şehrin bu ilçelerinde molozların kontrolsüzce halk sağlığını tehdit edecek şekilde toplanması  havaya, tarım arazilerine, tüm canlılara  ciddi zararlar vermekte ve yaşam mücadelesi  veren halkımızın gelecekte ciddi sağlık sorunları yaşama riskini de arttırmaktadır. Moloz taşıyan kamyonlar trafik ve can güvenliğini tehlikeye düşürmekte kazalara sebebiyet vermektedirler.

Hatay’ın bu ilçelerinde ayakta kalan okullar devlet binası haline dönüştürülmüş binlerce öğrencinin nerede ve nasıl eğitim göreceği hususunda belirsizlikler kalan halkımızı adeta başka illere göçe zorlamış ve dönmek isteyen halkımızın dönüş imkanını ortadan kaldırmıştır.

Hatay’ın yeniden ayağa kalkabilmesi için, barınma, ilaçlama, iş olanaklarının artırılması, eğitim, sağlık sorunlarının acilen giderilmesi şarttır.

Şehrin ayağa kalkabilmesi  ve iş hayatının başlayabilmesi için özel teşvikler verilmesi ve mevcut SGK, vergi borçları , doğalgaz, elektrik ve su borçlarının silinmesi gerekmektedir.

Enkaz kaldırma çalışmalarının kontrolsüz yapılması, asbest tehlikesi, su ihtiyacı, çevre temizliği ve haşere sorunları şehrimizin adeta kaderine terk edildiğini göstermektedir. Bu bakımdan GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLANININ etkili bir şekilde yerine getirilmesi ve gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak Hatay’ın ayağa kaldırılması için özel olarak afet bölgesi ilan edilmesi gerekmektedir.

Başta ilimizin siyasi ve idari yetkilileri olmak üzere herkesi bu çağrımıza destek vermeye davet ediyoruz.”

Hatay Akademik Meslek Odaları’nda (HAMOK) İmzası bulunan kuruluşlar:

HATAY BAROSU

HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI

HATAY ECZACI ODASI

HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

HATAY TABİP ODASI

HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ

TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI

HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.