DOLAR 30,9273 0.03%
EURO 33,4759 0.06%
ALTIN 2.014,870,16
BITCOIN 16098740,91%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

40 okunma

Hatay CHP’de Satranç Oyunu 

ABONE OL
29 Temmuz 2023 12:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Necdet SAHİL – 
Daha önceki yazımda ifade ettiğim gibi CHP kongrelerin ardından kurultay süreciyle yeni bir taze kan arayışını tamamlayacak.
Tabi bu süreç diğer kongreler ve kurultaylar açısından biraz daha farklı geçecek.
Siyasi dengeler ve bu dengelerin içinde yer alan aktörler buradan çıkacak sonuçla önümüzdeki yerel seçimlerde söz sahibi olup olmayacakları netleşecek.
Hal böyle olunca perde arkası hesaplar ve hesaplaşmalar çok ince elenip sık dokunur hal alıyor.
Geçtiğimiz haftalarda bildiğiniz üzere Hatay’da eski vekil Serkan Topal’ın kurduğu oyunda MYK kararıyla Hatay’da 5 ilçe görevden alınmıştı. Bu ilçelerin Samandağ hariç 4’ü değişti.
Refik Eryılmaz Samandağ’ın görevden alınacağını öğrendiği an harekete geçti ve oyunun önünü kesti.
Bu süreci yakından izlediğim için hemen hemen her ayrıntısına tanık olan biri olarak siyasetin satrancını masada kuran Topal’ın bu oyunda ihtiyaç duyduğu şah, piyon, vezir, kale, at ve fil rolleri oluştu.
Benim okumama göre piyonlar Topal’ın siyaseten kullanmak isteyip yem edeceği ilişkili olduğu isimlerdi. Şah Lütfü Savaş.
Vezir İl başkanı. At Serkan Topal.
Fil de mevcut vekillerdi. Tabi oyun çetin bir ceviz misali sert geçiyor.
Serkan Topal ilçe başkanlarını görevden aldırırken şimşekleri üzerine çekmemek için önce yıllardır karşısında durduğu güzelmansur’la birlikte ittifak kurdu.
Bu ittifak ilerledikçe plan su yüzüne çıkmaya başladı.
Ardından sahada etkin aktör olan matkap ekibine sarıldı. Oraya da kurduğu planla ilçe başkanlarını Mehmet Güzelmansur aldırmış gibi davrandı. Güzelmansur’un genel merkezde seviliyor ve karşılığının olması Serkan Topal’ın diğer vekilleri hizaya getirmesi açısından iştahını kabartmakla işine yaradığı aşikardır.
Diğer iki vekile de akıllı olun beni dinlemezseniz sizi oyunun dışına atarak Güzelmansur’la birlikte size nefes aldırmam diyerek onlara da göz dağı verdi. Hedefi ilçeleri dizany etmek, ardından il başkanı’nı yemek ardından kurultay delegelerini cebine koyup genel merkeze gidip Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına dikilmekti.
Beni vekillikte yediniz ama örgütleri ve kurultay delegelerini ben aldım.
Şimdi Hatay’ın Büyükşehir adayını bana, İskenderun’da Suzan Şahin’e, ilçe belediyelerini, İl ilçe örgütlerini de ben dizayn ederim demek için masaya oturmak istiyor. Tabi Hatay siyaseti öyle bir hal almış ki kimin eli kimin cebinde belli değil.
Düzmece montajlanan ses kayıtları, kullanılan bel altı mevzular, parayla makam satma vaatleriyle oyunun içine dahil edilen görevler Hatay siyasetine tahmin edilenden daha fazla zarar vermeye başladı.
Ben bunca zamandır CHP kulislerini yakından takip eden bir yorumcu olarak halen şaşırıp’ hadi yaa seviye bu kadar mı düştü’ diyerek şaşırdığım konular izliyorum.
Hatay’da temiz siyaset, temiz toplum şiaarı ile yola çıkmak isteyen sessiz çoğunluk bu toplumun yaralarını sarmak ve CHP’ye yakışır siyaset için kendini silkelemezse Hatay’da CHP’nin bu günleri mumla arayacağı günler çok uzak değildir.
Serkan Topal’a yakınlığıyla bilinen ve geçtiğimiz hafta CHP Defne İlçe Başkanlık görevine atanan Av.Ertan Öztürk, aradan geçen 10 günlük zaman sonrası ani bir kararla istifasını noter kanalıyla sundu.
Av.Ertan Öztürk kamuoyunda bilinen ve sevilen saygın bir isimdir.
Kulislerde bu kısa sürede neden istifa ettiği çok konuşuldu ve halen merak ediliyor.
Öztürk’ün de dahil olduğu toplantıda İl Başkanı Hakan Tiryaki, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Derya Altunay, Ali Mansuroğlu toplantı yerine gelip içeri girmemesi geri dönmesi, İl ve ilçe yöneticilerin katılımıyla devam etmişti.
Her detayın konuşulduğu toplantıda Ertan Öztürk’ün Defne Belediye Başkanlığı Mehmet Güzelmansur’a yakınlığıyla bilinen Av.Ali Mansuroğlu’nun Güzelmansur’dan söz aldığı,
Serkan Topal’ın Ertan Öztürk’ü, Mehmet Güzelmansur’un da Ali Mansuroğlu’ nu bırakıp başka ittifaklar kurulduğu yönünde iddialar toplantı anında yüksek gerilimlere neden oldu.
Güzelmansur olayların iç yüzünü samimice masaya yatırırken kurgu’nun Serkan Topal’dan çıktığını ve  kendisinin de iyi niyetinin suistimal edilerek kurulan oyuna dahil edildiğini Topal’ın yüzüne vurdu.
Bu gelişmelerin ardından Av.Ertan Öztürk’te düştüğü oyunu farkedip onurlu bir davranış sergileyerek istifa etti.
Akabinde Defne ilçe yönetimi kendi içinde seçim yaparak İlçe Başkanlığına partinin emektar kanadında yıllarını parti emekçisi olarak geçirmiş önemli bir isim olan Ozan Öfkeli’yi seçerek defne ilçesine yeni başkanı belirlemiş oldu.
Hal böyle olunca bu istifa Topal’ın hesaplarını darma dağın etti.
Süreçte matkap cephesi, mullaoğlu cephesi, güzelmansur cephesi’nin yanı sıra İl başkanlığını kendine mahkum etmeye ramak kalmış hesap Bağdat’tan dönmüş görünüyor.
5 Agustos 2023 tarihinde Samandağ ilçe kongresi Turuva Life’ta gerçekleşecek. Samandağ kalesini kaybeden Serkan Topal, kurduğu oyunda Ertan Öztürk’ün istifası ile bir kale daha kaybetmiş oldu.11-12 Ağustos 2023 tarihinde Defne İlçe kongresi gerçekleşecek.
Defne’den de umduğunu bulamayan Serkan Topal kendisinin elinde olduğu bilinen son kale Antakya ilçesinde 13 Ağustos 2023’te nasıl bir tavır alacağı merak konusu oldu.
Arsuz ve diğer ilçelerde Topal’ın nasıl bir sonuç alacağı hususunda henüz bir netlik yok.
Milletvekili Servet Mullaoğlu tecrübeli bir örgütçüdür.
Bugüne kadar sırtını kimsenin gücüne dayamadan mücadele ettiği kulvarlarda kimi zaman yenilmiş kimi zaman zafer kazanmış önemli bir isimdir.
Bu süreçten sonra Mullaoğlu’nun örgütlerle çatışmadan uyumlu bir profil çizerek deprem bölgesinde yığınla çözüm bekleyen sorunların çözümüne odaklandığını düşünüyorum.
En azından kendisinin döneminde de bir çok yanlışa rağmen hatasıyla sevabıyla her zaman örgütleri savunan bir siyasetçi’nin bundan sonra, halkın bunca sorunu varken asli görevi olan Milletvekilliğini bırakıp genel merkez koridorlarında örgüt kimin elinde olacak kavgasına girmeyecek kadar tecrübelidir.
Genel Merkez’in kavgacı ve sürekli her şeyi kendine yontmaya çalışan siyasetçilere karşı tutunduğu tavrın tüm siyasetçilere mesaj olduğunu ve yerel seçimlere yaklaşırken bu mesajların etkisinin ne olabileceğini eminim ki herkes fark etmiş durumdadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.