DOLAR 31,1481 0.14%
EURO 33,8470 0.13%
ALTIN 2.035,130,17
BITCOIN 17729146,86%
Hatay

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

29 okunma

Hatay CHP’de HBB’nin Aday Adayları ! 

Necdet Sahil

ABONE OL
16 Aralık 2023 10:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Necdet Sahil
Önceki yazımda CHP’nin Hatay’da aday adayları için mülakat sürecini başlattığını ifade etmiştim. Süreç tamamlandı.
Sürecin raporu tamamlandıktan kısa bir süre sonra anketler başlayacak.
HBB için ankete girecek iki isim belirlenecek.
Anket sonrası bu isimlerden hangisi ile kamuoyunda daha fazla oy alınır ise örgütlerden gelecek referanslarla bütünlük kazanacak ve ilan edilecek.
Benim kulis bilgilerine göre ilçe belediye başkanları büyükşehir adaylarından önce belirlenecek. Bunun sebebi ise bugüne kadar mevcut ilçe belediye başkanları aidiyet duygusunu genel merkezden çok büyükşehir başkanlarına endekslendiği için,çoğu zaman bu konu genel merkez ile kendileri arasınds bir takım sorunlara sebep olmaktadır.Bu kez ilçe belediye başkanları daha erken açıklanacak ki hiçbir büyükşehir belediye başkanı kendini partinin üzerinde bir irade olarak görmesin diye düşünülüyor.
Bu fikir uygulanır uygulanmaz bunu ileriki günlerde göreceğiz. 6 Şubat öncesi siyaset geçmişi geride kaldı. Geçmişte olup biten yönetim çekişmelerine ve kavga ayrıntılarına çok girmeyi düşünmüyorum. Fakat önümüzdeki dönemde bu olup biten gerçeklikten ciddi dersler çıkarılması gerekiyor. Sadece HBB değil,diğer ilçe belediyeleride kendi seçmenini muhalif seçmen pozisyonuna dönüştürmeyi başarmış garip bir durum söz konusu.
Özellikle hizmet memnuniyetsizliğinde özeleştiri yapmayan, nerede ne yanlış yaptık gibi bir tutum sergilemeyen, bunun sonucunda CHP seçmeni’nin dirayetini ortadan kaldırmaya yönelen konular halen askıda duruyor. Tabi bu süreci doğru okumak gerekiyor.
Nihayetinde AK Parti HBB’yi almak için ciddi bir çaba ve hesap içinde. Nihayetinde siyasetin öznesi insandır. Hata ise,insana mahsus bir kavramsa o zaman işin rengi değişime açık olabilir.Bu rengi belirleyecek güç şüphesiz seçmen gücüdür. Siyasetçide, gazetecide, kanaat önderleride sivil toplum kuruluşlarıda hata yapabilir. Fakat bunun bir durma noktası vardır.HBB geçmişte kabul eder etmez yaptığı hatalarla yüzleşmek ve bir özeleştiri yapmak durumunda olduğu kadar, hükümetinde bugüne kadar Hatay halkından topladığı vergilerin karşılığında amasız, fakatsız vatandaşlarına karşı anayasal haklarından doğan temel ihtiyaçlarını siyasete malzeme etmeyecek şekilde sunması gerekmektedir.
Depremin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen halen sokaklarda yaşanan insanlık dramları diz boyu.HBB’yi bize verirseniz hizmet gelir, vermezseniz hizmet dilenirsiniz noktasında siyaset algısı seçmenin her kesimine karşı rencide edici ve hatta ötesi bir durumdan başka birşey değildir.
Hatay depremin üzerinden geçen bu kadar can ve mal kaybına rağmen oy pazarlıklarıyla toparlanma sürecine malzeme ediliyorsa burada bir yangın vardır.
Bu yangını siyasi parti temsilcileri, gazeteciler, sivil toplum örgütleri el birliğiyle su dökmek zorundadır. Ben bir tarafım.Depremde diri diri enkaz altında can çekişirken yardım çığlıklarıyla hayatını kaybeden onbinlerce masum insandan yana tarafım.Yerel yönetimler yasasını değiştirmek ve kimseye ayrıcalık tanınmadan üstünlerin hukukundan yana değil,hukukun üstünlüğünden yana tarafım. Toplumsal huzurun ve barışın tesisi için çabalayan,yaraları sarmak için çalışan herkesten yana tarafım.
Başta CHP’nin belediyelerinde rant ve haksız zenginleşme hedefine yürüyerek kendini siyasetçi sıfatına sokmaya çalışan her aktöre karşı tarafım.İşçi alımlarında arkasına birilerini almaya ihtiyaç duymadan ihtiyacı ve liyakatı olan insanların var olmasından yana tarafım.Kadın ve çocuk haklarında pozitif ayrımcılıkla toplumun bu değerlerini koruyarak onları güvenle yaşayacakları bir kent oluşturma sorumluluğunda tarafım.Vatandaşların hangi partiye oy verirse versin bu kentte birinci sınıf insan muamelesi ile hizmet alması gerektiğini savunma noktasında tarafım.Bu sebeple bilgim,aklım ve tecrübemle halktan aldığım güveni,halka geri yansıtma konusunda gösterdiğim direnç karşılık bulup gündem oluşturuyorsa halkın çıkarlarından yana tarafım.Büyükşehir adayı toplamda 5 isim arasından seçilecek.Mülakatlar sona erdi ve sonuçları kısa süre içinde kamuoyuna yansıyacak.Ardından anketler başlayacak ve adaylar nitelik ve nicelik bakımından ele alınacak.Şüphesiz bunun en doğru kararını seçmen verecek.
Kulislerde dolaşan bilgiler bi kenara dursun,CHP belediyeleri Hatay’da iki dönemdir hükümetin defansına takılırken, diğer bir yandan da kendi içinde yaşadığı siyasi hesaplaşmalar sonucunda bir türlü yüzünü halka beklediği hizmeti sunmaya dönebilmiş değil.Bunun hem siyasal hem parti içi hesaplaşma sebepleri seçmeni çok yordu.Ben oy verdiysem karşılığını haklı olarak bana vermek zorundasınız diyor.İşte bu çağrıya hangi aday adayı kamuoyunda güven vererek kulak verecek onu anketlerden çıkan sonuçla ileriki günlerde göreceğiz. Hatay’da HBB için toplamda beş ismin başvurusu değerlendirilecek.Benim edindiğim izlenim ise mevcut başkan Lütfü Savaş’a karşı değerlendirmede kalacak tek isim Baro Başkanı Av.Cihat Açıkalın.Cihat Açıkalın partili bir isim olmasının yanı sıra geriye dönüp bakıldığında siyaset arenasında yıpratıcı konulara malzemesi olmayan bir isim olarak duruyor.Tabiki nihayi kararı seçmenin aday adaylara bakış açısı belirleyecek ve genel merkez bunun üzerine pazılın diğer parçalarını yerleştirip sonucu yansıtacak. Kabul edersiniz etmezsiniz ama ortada bir realite var.Mevcut başkan Lütfü Savaş rakiplerine oranla çok daha avantajlı durumda.
Sebebide rakiplerinin elinde olmayan imkanları bugüne kadar sağladığı kitlelerdeki kabulü.Sonuçta oya dönüşüyor mu ? Dönüşüyor.Örneğin 2018 yerel seçim sürecinde başta ticaret odası,esnaf sanaatkarlar odası,hamok’ta bir çok oda başkanı,gazeteciler cemiyeti, CHP’nin o dönem yönetim ve aktör kanadının tamamı,eski vekiller,dönemin mevcut belediye başkanları’nın çoğu,muhtarlar, kanaat önderlerinin bazıları,gazeteciler,tüm bileşenler,sebze hali,arıtma tesisi,hayvan barınağı,gökçegöz katı atık depolama alanı, expo,çukurlu yollar,sinek sorunu,su sorunu, dağın diğer kanadında yığınla sorunlar ve daha bir çok konuda halkın talepleri doğrultusunda başkan Savaş’a muhalefet yükseldiği bir dönemde başkan Savaş rakibine 100 bin fark atarak herkesin siyasi öngörüsünü alt üst etmişti. Bugün o muhalefetin dörtte biri dahi oluşmamışken ve HBB depremzede bir belediye olma durumu ortadayken memleketi ayağa asıl kaldıracak olan hükümet kanadının kalkıpta deprem magduru şehrin insanlarına aba altından sopa gösterme reflexinin seçmende çokta ciddi bir karşılık bulacağını sanmıyorum.
Tabi süreç yeni başlıyor.Elbette HBB Başkanı’nın ekranlara çıkıp toplumun beklentilerine neden cevap veremediğiyle ilgili bir özeleştiri yapması çok şeyi değiştirebilir.Seçmen’in bir kısmı kırgın. Beklentisinde hayal kırıklıkları olup susanlar bi kenardan izliyor.
Başkan Savaş’ın kadrolar konusunda ciddi bir revizyon ihtiyacı elzem.Etrafında bir takım isimlerin ne amaçla kendisini kuşattıklarını sağır sultan biliyor. CHP’nin toplumsal huzur ve memleketin iç güvenliği konusunda varlığı Hatay’a göz dikmiş bir takım güç odakları karşısında bir güvence oluşturuyor.HBB Başkanı’nın yapması gereken en önemli şey,CHP’nin sigorta görevi gördüğü kitlelerle barışmasını sağlamasıdır.Memleketi granit mermerden döşetip,her tarafını yeniden inşa ederek en lüks konutlarıda kaldırsanız,yolları avrupa standartlarınada getirseniz memlekette huzur ve iç güvenlik olmadıktan sonra Hatay’ı ayağa kaldırmış olmazsınız.
Hatay alevisi,sünnisi, hırıstiyanı, ermenisi, yahudisi ile birlikçe iç içeyse Hatay ayağa kalkar.Hatay’ın ayağa kalkması için hergün yeni yeni korkular üreten hükümet kanadının kimseye sormadan danışmadan Hatay’ın mağduriyetine mağduriyet katan rezerv alan ilanı,belkide bizi bekleyen daha zorlu sürecin ilk adımıdır.Hatay halkı depremin üzerinden geçen 10 ayın ardından hükümetin artık barınma sorunu başta olmak üzere bir çok konuyu çözmesini ve memlekete geri dönüşleri sağlaması gerekirken karşımıza önce rezerv alan dayatmasıyla,sonra HBB’yi isteyerek hangi değirmene su taşımak istiyor? AK Parti’nin bu süreçteki bilinmezliğe doğru sürüklemek yerine keşke 10 ayda Hatay’in yaralarını sarsaydı.Hükümet gücüyle buraları eskisi gibi toparlayıp kendi seçmeni dahil herkesi bir arada toplayıp yeniden ayağa kalkmalarını sağlayan bir iradeyle seçmenin karşısına çıksaydı.O zaman oy isteme hakkını kimse tartışmaya dahi açmazdı.Ama halen memlekette yığınla sorun çığlık atarker bunu bi kenara iterek Lütfü Savaş kalsın mı gitsin mi ? Mevzusuna odaklanırsak bu çok ama çok daha düşündürücü olur.CHP Hatay’ın toplumsal huzur ve güven açısından çimentosudur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.