DOLAR 31,1441 -0.01%
EURO 33,8177 0%
ALTIN 2.032,310,03
BITCOIN 17738914,86%
Hatay

AÇIK

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

80 okunma

Halk sağlığı tehlike altında

ABONE OL
14 Haziran 2023 11:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HÜSEYİN ZORKUN – PRESS HABER AJANSI –
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Hatay’da sinek ve kemirgen popülasyonunun aşırı derecede arttığı belirtilerek, yetkililer göreve davet edildi.
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu yaptığı açıklamada, halk sağlığının tehlikede olduğunu dile getirerek, “6 ve 20 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketi sonucu ilimizin bozulan altyapısı, ortaya çıkan büyük yıkım, meydana gelen düzensiz ve aşırı yağışlar, çöpler ve kirlilik haşerenin (sinek ve kemirgen popülasyonu) ilimizde anormal bir şekilde artmasına sebep olmuştur. Depremden sonra haşere sorununun havaların ısınması ile katlanacağı ve halk sağlığını tehdit edebileceğini dile getirmiştik” dedi.
Yetkili makamları göreve davet ettiklerini dile getiren Hamurcu,
“Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri bir araya gelerek bu sorunun çözümü için iş birliği yapmalıdır. Yetkili kurumlar bu soruna ciddiyetle eğilmeli ve bütün kaynaklarını seferber etmelidir. Halk Sağlığı söz konusu olduğunda tasarruf tedbirleri söz konusu edilemez. Hızlı bir şekilde Larva ve Uçkun mücadelesi yapan ekipman ve personel sayısını 3 katına çıkarılmalıdır. İlaçlama özellikle depremden en fazla etkilenen Hassa, Kırıkhan, İskenderun, Arsuz, Antakya, Samandağ ve Defne’de yoğunlaştırılmalıdır. Bununla beraber Asi Nehri, ağaçlık, çalılık bataklık ve sulak yerlerin yoğun bir şekilde ilaçlanması gereklidir.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ürettiği ve kullandığı kimyasallar yanında ARGE çalışmaları yapılmış çok daha etkili kimyasallarla mücadele edilmelidir. Halk sağlığını korumak adına bu iş rayına oturana kadar insanlara cibinlik dağıtılmalıdır. Aksi takdirde kemirgenlerin artışından kaynaklı Tifo, Weil (Leptospirosis) vs ; sineklerle bulaşan ülkemizde Sağlık Bakanlığının çalışmalarıyla eradike edilmiş Şark Çıbanı Hastalığının hortlaması (Leishmaniasis) ve hayvanlarda kimi virütik hastalıkların ortaya çıkarak salgınlar (sığırlarda Afrika Hastalığı (LSD) , Üç Gün ( Efemeral Fever Hastalığı) vb ) meydana getirmesinden kaygılıyız” dedi.

HAMOK
(Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu)
HATAY BAROSU
HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI
HATAY ECZACI ODASI
HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
HATAY TABİP ODASI
HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI
HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.