DOLAR 32,5182 -0.1%
EURO 34,8040 -0.2%
ALTIN 2.427,68-0,09
BITCOIN 2148875-0,33%
Hatay
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

26 okunma

Fed: Tutanaklar, Haziran’da faizi duraklatma kararına ilişkin ayrımları açıkladı

ABONE OL
6 Temmuz 2023 10:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fed yetkilileri, Haziran toplantısında oybirliğiyle alınan kararın önerdiğinden daha az birleşikti, çünkü bazıları faiz oranlarının artırılmasını destekledi, ancak politikayı değiştirmeme kararına uydu. Artışı destekleyen yetkililer, sıkı işgücü piyasalarını ve enflasyonun %2 hedefine doğru yavaşladığına dair görece az sayıda işaret gösterdi.

 

Fed'in geçen ayki kararı, yetkililerin oranları art arda dört kez 75 baz puanlık artış da dahil olmak üzere geçen yıl kırk yılın en hızlı artışından sonra politikadaki en son yavaşlama oldu. Aralık ayında bu hızı düşürmeye başladılar ve bu yılın ilk üç toplantısının her birinde çeyrek puanlık artışlar yaptılar. Tutanaklarda dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta var gibi görünüyor.

 

Fed tutanaklarından öne çıkanlara bakacak olursak;

 

  • Neredeyse tüm katılımcılar, federal fon oranı için hedef aralığın %5 ila %5,25 arasında tutulmasının uygun veya kabul edilebilir olduğuna karar verdi.

·        Bazı katılımcılar bu toplantıda federal fon oranı için hedef aralığın 25 baz puan yükseltilmesinden yana olduklarını veya böyle bir öneriyi destekleyebileceklerini belirttiler.

·        Çoğu yetkili, ABD ekonomisinin direncinin şimdiye kadar bir durgunluğu uzak tutan genel olumlu bir özellik olduğuna işaret etti, ancak bunun bazı unsurları – ısrarla güçlü olan işgücü piyasası gibi – enflasyonu Fed’in %2 hedefine çekmek için ne kadar süreceği konusunda endişelerini dile getirdi.

  • Fed'in ekonomi ekibi, banka kredi koşullarının sıkılaşmasına ve zaten sıkı olan mali koşullara bağlayarak yılın ilerleyen dönemlerinde ılımlı bir durgunluk bekliyor. Bununla birlikte, ekip daha önce enflasyonun geçici olduğunu savundu ve bu, Fed'in durgunluk senaryosuna rağmen neden para politikasını sıkılaştırmaya devam ettiğini açıklayabilir.
  • Tutanaklarda, banka krizinin hala etkisi olabileceğini düşünen "bazı" katılımcılardan bahsediliyor. Benzer şekilde, ticari gayrimenkul (CRE) ile ilgilenen bir grup var. Bu grupların çakışması mümkündür. Bununla birlikte, endişelerinin kesin doğası üzerinde ayrıntılı olarak durulmamıştır.
  • Tutanaklarda geçen "enflasyon" gibi kelimelerin sıklığı, "durgunluk" veya "yavaşlama" gibi kelimelerin sıklığından daha fazladır. Bu da enflasyonun tartışmalarda daha fazla dikkat çektiğini gösteriyor. Savaşın etkisi Mayıs'ta dile getirildi ancak Haziran'da tartışılmadı.

 

Tutanaklar, politika yapıcılar için karar vermenin ne kadar zor olduğuna ışık tutuyor. Oranları değiştirmeseler bile, neredeyse tüm yetkililer ek artışların muhtemelen uygun olacağını söylediler ve çoğu, toplantı sonrası iletişimin bu mesajı iletmek için gerekli olacağını vurguladı. Veriler, faiz oranlarını %5 ila %5,25 hedef aralığında değiştirmeden bırakma kararı karşısında şaşkına dönen ve aynı zamanda bu yılın ilerleyen zamanlarında daha fazla artış öngören Fed gözlemcilerine daha fazla netlik sağlıyor.

 

Fed'in fiyat değişimleri için tercih ettiği gösterge olan kişisel tüketim harcamaları endeksinin manşet okuması Mayıs ayında düşerken, çekirdek ölçüt enflasyonun altında yatan şeyin yavaşlıyor olabileceğini gösterdi. PCE eksi gıda ve enerji Mayıs ayında yıllık %4,6 arttı ve Aralık ayından bu yana çok az değişti. Sıkılaştırma döngüsünün ilk aşamasında, geçen yıl neredeyse hemfikir olan yetkililer arasında bir çatallanma oluşmaya başladı. Bazı yetkililer şimdi geniş fiyat endekslerindeki soğumanın enflasyondaki düşüşün etkili olduğunu gösterdiğini öne sürerken, diğerleri çekirdek göstergelerdeki küçük hareketlerin düzeltilmesi gereken köklü dengesizlikleri yansıttığını söylüyor. Haziran toplantısı için hazırlanan ekonomik tahminler, zaten sıkı olan finansal koşullar nedeniyle banka kredi koşullarında beklenen daha fazla sıkılaşmanın etkilerinin bu yılın sonunda başlayacak ılımlı bir durgunluğa ve ardından ılımlı bir toparlanmaya yol açacağını varsaymaya devam etti.

 

FDTR Index (Federal Funds Target 2023-07-06 10-06-04

Federal Fon Hedef Oranı – Üst Sınır… Kaynak: Bloomberg, Federal Reserve

 

Toplantı, bazı Fed gözlemcilerinin ve yatırımcıların merkez bankasının yönü konusunda kafalarının karışmasına neden oldu, ancak o zamandan beri birkaç kez kamuoyuna yaptığı açıklamalarda Başkan Jerome Powell, politika belirleyen FOMC’nin çoğunun meslektaşlarının çoğunun daha fazla oran artışını desteklediğini vurguladı. Geçen hafta konuşan Powell, "Komite katılımcılarının büyük çoğunluğu, yıl sonuna kadar faiz oranlarının iki veya daha fazla artırılmasının uygun olacağını düşünüyor" dedi: "Enflasyon baskıları yüksek seyretmeye devam ediyor ve enflasyonu tekrar %2'ye indirme sürecinin daha uzun bir yolu var."

 

Yetkililer, 25-26 Temmuz FOMC toplantısından önce iki önemli ekonomik rapor alacaklar: Cuma günü Haziran istihdam raporu ve 12 Temmuz'da aynı aya ilişkin tüketici fiyatları okumaları. Fiyatlanan ana senaryo Temmuz ayı faiz artışı gibi görünüyor. Bununla birlikte, zayıf bir manşet, hızla düşen ücretler, Cuma günü net bir negatif revizyon veya zayıflayan enflasyona işaret eden verilerin bu beklenen senaryodan sapmayı etkileyebilir. Tutanakların açıklanmasından hemen önce, piyasalar bu ay 25 baz puanlık bir artış için kabaca %80 şansa sahipti ve Bloomberg'de yer alan federal fonlar vadeli verilerine göre yılın ilerleyen zamanlarında başka bir artış öngörmüyorlardı.

Kaynak Dinamik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.