DOLAR 28,9070 0.11%
EURO 31,5138 0.04%
ALTIN 1.893,800,24
BITCOIN 11146172,00%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 okunma

Enflasyon ve enflasyon

ABONE OL
3 Temmuz 2023 08:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yurtdışında, daha fazla parasal sıkılaştırma beklentisine rağmen, hem ABD'de hem de Avrupa'da mali piyasalar bu hafta, durgunluk korkularının hafiflemesi, güçlü ABD makroekonomik verilerinin açıklanması ve enflasyonun yeniden soğumasıyla önemli kazanımlar elde ettiler.

ABD işsizlik başvuruları geçen hafta 20 ayın en büyük düşüşünü 26.000 gerileme ile mevsimsellikten arındırılmış 239.000'e gerileme kaydetmesi, perşembe günü yaptığı üçüncü ilk çeyrek GSYİH tahmininde, güçlü tüketici harcamaları sayesinde ekonomi ilk çeyrekte daha önce tahmin edilenden daha hızlı büyüdü . GSYIH'nın geçen çeyrekte yıllık bazda %2,0 arttığını söylemesi ki %1,4 artış bekleniyordu ve geçen ay bildirilen %1,3'lük hızdan yukarı yönlü revizyon, tüketici harcamaları ve ihracattaki artışları yansıtıyordu.

Bununla birlikte, ABD Çekirdek PCE, Mayıs ayında +%0,3'te, yani yıllık bazda %4,6'da, %4,7'lik bir tahmine karşılık geldi. Yine de Fed'in %2'lik hedefinin iki katından fazla ve vadeli işlemler sonunda merkez bankasının bu yıl iki çeyrek puanlık iki faiz artırımı daha yapacağına dair net sinyaline inanmaya başlıyor.

İstikrarlı işgücü piyasası gücü, ücretleri artırarak ekonominin resesyon tahminlerine meydan okumasına yardımcı oluyor. Ekonomi, Fed'in eylemlerine tepki olarak mücadele ederken, yavaş büyüme, bir durgunluğa yol açmadan enflasyonu aşağı çekecektir.

Gelecek ay bir artış daha yapılacak ve fiyatlar şu anda Fed'in politikasında Kasım ayına kadar %5,50-5,75 aralığına bir hamle daha yapmak için neredeyse %50 şansa işaret ediyor.

Cuma günü yayınlanan bir ön veriye göre Eurostat'ın flaş tahmini, Euro'yu paylaşan 20 ülkedeki enflasyonun Mayıs ayındaki %6,1'den bu ay %5,5'e düşerek son sekiz aydaki yedinci düşüşünü kaydettiğini ve Almanya'nın artış bildiren tek ülke olduğunu gösterdi.

ECB politika yapıcılarının altta yatan eğilimin daha iyi bir göstergesi olarak gördüğü, enerji ve gıda hariç "çekirdek" enflasyon, %6,9'dan %6,8'e yalnızca biraz daha düşerek – merkez bankasının görmek istediği sürekli düşüşten çok uzak. Çekirdek oranın önümüzdeki aylarda %5'in oldukça üzerinde kalması muhtemeldir, bu da ECB'nin daha fazla oran artırımını gerektirir.

Aynı zamanda, ABD 2 yıllık getirisi Mart ayının en yüksek seviyesi olan %5,08'e doğru tırmanmaya devam ediyor. Buna karşılık, Alman 10 yılı, %2,20-2,55 gibi dar bir aralıkta işlemeye devam ediyor ve hiçbir istatistik bunu kıracak gibi görünmüyor.

Dolar ,güçlü PCE raporunun Fed'in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair iyimserliği körüklemesinin ardından, dünya para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında değer kaybetti ve üst üste iki günlük kazançlarını geri çekti. Dolar endeksi %0,42 düştü ve euro %0,41 artışla 1,0908 $ oldu.

Altın, güçlü ABD istihdam ve GSYİH verilerinin ardından yatırımcıların FED’den daha fazla faiz artırımı yapacağına dair beklentilerini artırmasıyla, üst üste üçüncü haftalık kaybına doğru ilerliyor. Ons altın Mart ortasından bu yana ilk kez ons başına 1.900 doların altına düştü.

Bu hafta ; ABD ISM İmalat PMI, Çarşamba günü FOMC tutanakları, Perşembe ise ISM Hizmetler PMI, işsizlik başvuruları istatistikleri ve yeni istihdam yaratımı ile yatırımcılara küresel ekonominin sağlığı ve merkez bankası para politikaları hakkında daha fazla görünürlük sunarken, Cuma günü işsizlik oranı ve ABD ortalama saatlik kazançlarını takip edeceğiz. Yurt içinde ise ; TÜFE’nin %4,03 ‘lük artışa karşın %38,35 gerilemesini bekliyoruz.

Manşette öne çıkanlar 

TCMB 50 milyon üstü kredi kullanan şirketlerin döviz bildirim yükümlülüğünü 2024’e kadar erteledi.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, faiz artışı kararının ardından bankacılarla gerçekleştirdiği toplantıda, para politikasında radikal değişikliklere gidileceğine ilişkin net mesajlar verdi.

AB, Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasını sağlamak için Rusya'ya bankacılık alanında taviz vermeyi değerlendiriyor.

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, İstanbul'da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 3,46, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları İndeksi ise yüzde 4,32 artış kaydetti.Yıllık bazda incelendiğinde, değişim oranı perakendede yüzde 55,19, toptan fiyatlarda ise yüzde 64,27 olarak gerçekleşti.

Fed'in yayınladığı stres testi sonuçlarının ardından aralarında JPMorgan Chase ve Wells Fargo'nun olduğu ABD bankaları temettü miktarlarını artırdılar.

Suudi Arabistan temmuz ayı için günlük 1 milyon varil ek petrol üretim kesintisine Ağustos ayında da devam edeceği tahmin ediliyor.

Çin Merkez Bankası (PBOC), Çin'deki ekonomik toparlanmanın gücüyle ilgili endişeler arasında 15 yılın en düşük seviyesine düştükten sonra ülkenin para birimini istikrara kavuşturma çabalarını hızlandırma sözü verdi.

Caixin/S&P Global imalat sektörü satın alma yöneticileri anketi, Çin'de imalat sektörü aktivitesinde büyümenin Haziran ayında yavaşladığını gösterdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülke ekonomisinin birçok kişinin düşündüğünden daha dirençli olduğunu kanıtladığını belirterek, "Sağlıklı bir iş gücü piyasasını korurken, enflasyonu düşürmenin bir yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum" dedi.

Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) çeyrek dönemler halinde yaptığı Tankan anketi, büyük imalatçıların ekonomiye güvenlerinin 7 çeyrektin ilk kez artış gösterdiğini ortaya koydu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, üst düzey yetkililerle görüşmek üzere bu hafta Çin'e gidecek.

ABD'de kişisel tüketim harcamaları, Mayıs ayında yüzde 0,1 ile beklentilerin altında artış gösterdi.

Wall Street Journal'ın haberine göre, Çin yönetimi Çin Merkez Bankası'nın yeni başkanı olarak Pang Gongsheng'i atamayı planlıyor.

Fed tarafından yayınlanan bir makale, finans sektörünün ABD'nin ekonomik aktivitesinde 10,5 yıl önceki finansal krizden bu yana görülen büyük azalmaya neden olduğunu gösterdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun (UİB) açıkladığı imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), haziranda geçen aya göre 0,2 puan artışla 49'a çıksa da daralma eşiğini aşamadı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa’daki şiddet olaylarına değinerek, “Fransa’nın istikrarsız hale gelmesini beklemiyorum” dedi.

Schweiz am Wochenende'nin haberine göre UBS Group AG, Credit Suisse'nin İsviçre bölümüne halka arz etmeyi planlamıyor

Kaynak A1 Capital 

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı