DOLAR 28,9070 0.11%
EURO 31,5138 0.04%
ALTIN 1.893,800,24
BITCOIN 11146172,00%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

38 okunma

EĞİTİM-SEN’DEN ÇEDES TEPKİSİ

ABONE OL
15 Haziran 2023 11:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hüseyin ZORKUN

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Özgür Tıraş, düzenlediği basın açıklamasıyla ÇEDES Projesine tepki gösterdi.

Tıraş açıklamasında, “Türkiye’de uzunca bir süredir eğitim sisteminin siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda dini kural ve referanslara göre biçimlendirmek istendiği bilinmektedir.

Dini vakıf ve dernekler arasında çok sayıda iş birliği protokolü imzalanmış, eğitimi dinselleştirme süreci hızlandırılmış laik eğitim  Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Diyanet Gençlik Merkezleri iş birliğinde yürütülmekte olan Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi” (ÇEDES) kapsamında bir süredir ülke çapında toplantılar yapılmakta ve çeşitli kararlar alınmaktadır. Alınan bu kararlara bağlı olarak Milli Eğitim Müdürlükleri ve il müftülükleri aracılığıyla okullara öğrencilerin ‘manevi gelişimini desteklemek’ amacıyla ‘manevi danışman’ görevlendirilmesi yapılmıştır.

Türkiye’deki bütün eğitim kurumları, iktidarın ırkçı, mezhepçi, ayrımcı ve otoriter uygulamaları nedeniyle gerçek işlevlerinden hızla uzaklaştırılmıştır. İktidarın eğitim başta olmak üzere, toplumsal yaşamın bütün alanlarında ‘tek din, tek mezhep’ anlayışı çerçevesinde hayata geçirdiği bu tür uygulamalar ile laik-bilimsel eğitim başta olmak üzere eşit, özgür ve demokratik yaşama karşı açık bir tavır alındığı anlaşılmaktadır.

Eğitim – Sen,  ÇEDES projesi başta olmak üzere, eğitimde yaşanan her türlü dinselleşme uygulamasına karşı  mücadele etmeye devam edecektir.

Çocuklarımız, ÇEDES ve benzeri projelerle siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerinin parçası haline getirilemez! Bu konuda eğitim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimizi, velilerimizi ve demokratik kamuoyunu birlikte tavır almaya ve ortak mücadeleye davet ediyoruz. Laik ve bilimsel eğitim mücadelemizin kararlılıkla sürdürüleceğinin bilinmesini istiyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı