DOLAR 30,9218 0.25%
EURO 33,4624 0.51%
ALTIN
BITCOIN 16019800,07%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

18 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Önce AB için önümüzü açın biz de İsveç’in önünü açalım”

ABONE OL
10 Temmuz 2023 13:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Alınacak önemli kararlara imza atacağız. İttifakın caydırıcılık ve savunma yapılanmasını takip etmek Ukrayna başta olmak üzere ortakları desteklemek üzere Madrid zirvesinde aldığımız kararları gözden geçireceğiz. NATO’nun ve müttefiklerin Ukrayna’ya desteğinin bir göstergesi olarak ihdas edilen NATO Ukrayna Konseyinin ilk toplantısını da bu vesile ile tertipleyeceğiz. Savaşın en kısa sürede adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesinin Ukrayna’nın NATO’ya üyelik sürecini daha da kolaylaştıracağına inanıyoruz. Madrid’de ittifakın savunma planlarının güncelleştirilmesini kararlaştırmış ve bunların Vilnius zirvesinde onaylanmasını öngörmüştük. Bu süreçte işi yokuşa sürme çabalarına rağmen her zaman olduğu gibi ittifak dayanışması ile hareket ettik. Vilnius’ta NATO’nun terörizmle mücadele konusundaki gayretlerinde yeni bir safhaya geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmaları değerlendireceğiz. Zirvenin önemli sonuçlarından bir diğeri ise asgari yüzde 2 savunma harcaması tahayyülünün yenilenmesi olacaktır. Tabii bir taraftan savunma harcamalarının artırılması konuşulurken diğer taraftan da kısıtlamalarla frene basıldığını da görüyoruz. Bazı müttefiklerimizin haksız yere ülkemize uyguladıkları kısıtlama ve engellemeler bizi sınırlandırıyor. 2019 savunma harcamalarında neredeyse yüzde 2 seviyesini gören ülkemiz bu alanda şu an 1,30’lara geriledi. Zirvede Türkiye’ye yönelik yaptırım ve kıtlama yaptıran müttefiklere bu yanlıştan süratle dönmeleri çağrımızı tekrarlayacağım. Bir diğer gündem maddemiz ise NATO’nun genişlemesidir. Türkiye NATO’nun açık kapı politikasını hep desteklemiş bir ülkedir. Kuzey Makedonya sadece isim meselesinden dolayı tam 16 yıl boyunca kapıda bekletirken bu politikaya verdiğimiz desteği her fırsatta ifade ettik. 

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvuruları konusunda geçtiğimiz yıl Madrid’de imzaladığımız üçlü mutabakatla bir yol haritası hazırlandı. Finlandiya taahhütleri gereğince hareket ederek nisan ayında ittifaka resmen üye oldu. İsveç konusunda ise süreç devam ediyor. İlgili kurumlarımız İsveçli muhatapları ile temaslarını şeffaf ve iyi niyetli bir yaklaşımla sürdürüyor. Ben de bu akşam sayın genel sekreter ve İsveç Başbakanı ile üçlü bir toplantı gerçekleştireceğim. İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin ilerleyebilmesi üçlü mutabakatta kayıtlı hususların yerine getirilmesine bağlıdır. Türkiye olarak terör örgütleri ile ve uzantılarıyla ayrım gözetilmeden mücadele edilmesi gerekildiğini söylemekten neredeyse dilimizde tüy bitti. Bu vesile ile dün pençe kilit harekat bölgesinde şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimiz Hasan Taş ve Furkan Günergök’e Allah’tan rahmet niyaz ediyorum rabbimden şehit yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Askerimizi polisimizi sivil vatandaşlarımızı şehit verdiğimiz bir durumda kimse bizden taviz ve anlayış göstermemizi beklememelidir. Biz bize verilen ve altına imza atılan tüm sözlerin tutulmasını istiyoruz ve bu konularda kararlılığımız daimdir.

Türkiye NATO misyon ve harekatlarına en çok katkı veren ilk beş müttefikten biri olarak üzerine düşeni fazlası ile yapıyor. Karada denizde havada ileri teknolojilerden yararlanarak ittifaka ciddi kuvvet ve yetenekler sağlıyoruz. NATO’nun da sınırları olan ve hudut bölgemizde terörle mücadelemiz de devam ediyor. Kitlesel düzensiz göç hareketlerinin önlenmesinde ve idaresinde küresel ölçekte kritik roller üstleniyoruz. Tehditlerin arttığı dönemde müttefiklerimizle birlikte Vilnius’ta ittifaka verdiğimiz önemi teyit edeceğiz. Zirve marjında bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili temaslarda bulunacağım. Litvanya ziyaretimin ülkemiz ittifakımız ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tabii hu vesile ile bir gerçeğin de altını özellikle çizmek istiyorum o da şudur;

Şu an 50 yılı aşkın zamandır Avrupa Birliği kapısında bir Türkiye var ve şu anda NATO üyesi ülkelerin hemen hemen tamamı Avrupa Birliği üyesidir. Türkiye’yi Avrupa Birliği kapısında 50 yılın aşkındır bekleten bu ülkelere buradan sesleniyorum ama aynı zamanda Vilnius’ta da sesleneceğim. Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliğinde önünü açın o zaman biz de Finlandiya’nın nasıl önünü açtıysak İsveç’in de önünü açalım. Bu konuda dün akşam sayın Biden’a da bu ifadeleri kullandım ve Vilnius’ta de de bu açıklamayı yapmak durumundayım. Çünkü ben de şuna inanıyorum milletimin bizden beklentisi var. Milletimizin bizden beklentisini de artık daha kaldıramayız 50 yılı aştı. Biz Türkiye’yiz biz bir çat kapı değiliz. Bunun bilinmesi lazım. Zirve marjında yapacağım görüşmelerde devlet ve hükümet başkanları ile bu temasları yaparken bunları da ifade edeceğim. Litvanya ziyaretimin ülkemiz ittifakımız ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu düşüncelerle sizlere veda etmeden önce hafta sonu Karadeniz bölgemizde yaşanan şiddetli yağışlardan ve sellerden olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza ve yine orada da şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Devletimiz her zaman olduğu gibi vatandaşımızın yanındadır ve ilgili bakan arkadaşlarımız süratle sel bölgesine intikal etmişlerdir biz de kendilerinden hem sahadaki durum hem de yürütülen faaliyetlere dair düzenli bilgileri almaktayız. Maalesef iklim değişikliğinin yol açtığı sıkıntıları tüm dünya gibi ülkemiz de daha fazla hissediyor. Rabbim ülkemizi her türlü afetten muhafaza buyursun hepinizi sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Soru-Cevap

S- Rusya Ukrayna savaşı başladığından beridir siz de akan kanların durması hem de kalıcı bir ateşkesin sağlanabilmesi için yoğun bir çaba sarf ediyorsunuz aynı şekilde Türk diplomasisi tahıl koridorunun açılması için yoğun bir seferberlik göstermişti. Cuma günü Zelenski ile yapılan görüşmede de masa başlıklarından en önemlisi buydu. 17 Temmuz’da tahıl anlaşması bitecek yakın zamanda Putin ile bir temasınız olacak mı?

Erdoğan: “Sayın Putin ile önümüzdeki ay bir ziyaret bekliyoruz. Eğer Türkiye ziyareti Sayın Putin’in gerçekleşirse tabii bunu yüzde 100 görüşeceğiz. Ukrayna bu konuda biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız diyor. Sayın Putin ile yapacağız görüşmede ben sayın Putin’den ben farklı bir şey beklemiyorum. Telefon diplomasisi boyutunda da arkadaşlarım zaten bu konuda enine boyuna görüşüyorlar."

 

S- İsveç’in PKK konusundaki tutumları aşikar NATO üyeliği konusunda nasıl bir tutum sergileyeceksiniz?

Erdoğan: “Bu işte nihai karar TBMM’nindir. TBMM bu kararı vermedikten sonra burada herhangi bir adım atmak mümkün değil. TBMM’den geçmedikten sonra biz ben dedim oldu diyemeyiz.”

 

S- ABD başkanı Joe Biden ile dün akşam bir telefon görüşmeniz oldu. F16 konusu bir kere daha gündeme geldi öte yandan kongrede bazı senatörlerin F16 sayışına muhalefeti biliniyor bu konuyu nasıl değerlendirirsiniz?

Erdoğan: “Sayın Biden ben elimden gelen bütün imkanı seferber ediyorum bizden de aynısını istiyor. Terörle mücadelede bizim sert bir duruşumuz var burada da Finlandiya bu konuda teröre bulaşmadığı için biz parlamentomuza getirdik ve parlamento da bu konunun önünü açtı ve işi bitirdik fakat F16 meselesi böyle değil. F16 konusunda biz sizlerle NATO müttefiki olan iki ülke olarak burada atacağımız tüm adımlarda NATO düşmanlarına karşı kendimizi güçlü kılacağız ve bizim size yapmış olduğumuz ödemeler var. Biz daha bu ödemenin karşılığını alamadık bunları konuştuk. Vilnius’ta dar kapsamlı bir görüşmemiz olacak bu görüşmede bunları görüşeceğiz.”

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.