DOLAR 33,0871 0.14%
EURO 36,0754 0.2%
ALTIN 2.555,01-0,24
BITCOIN 20818384,82%
Hatay
20°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

39 okunma

Çin’de nitelikli kalkınmanın öncüsü: Jiangsu eyaleti

ABONE OL
6 Temmuz 2023 13:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin’in doğusunda yer alan Jiangsu eyaleti, Çin’de en gelişmiş eyaletlerden biri oldu. Jiangsu eyaletinin kentleşme oranı yüzde 74,4’e ulaştı. 2022 yılında Jiangsu eyaletinin gayri safi bölge hasılası  geçen yıla göre yüzde 2,8 oranında artarak 12,28 trilyon yuanı bulurken Çin’de ikinci sırada yer aldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping daha önce Jiangsu eyaletinin kalkınma stratejisi hakkında öneride bulundu. Xi, nitelikli kalkınma doğrultusunda güçlü, zengin, güzel ve teknolojik bir Jiangsu eyaletinin inşa edilmesini umduğunu söyledi. Xi’nin önerisine göre, geçtiğimiz yıllarda Jiangsu eyaleti, bilim ile teknoloji, modern tarım ve yaratıcılık gibi alanlarda çok gelişti.

Üst düzey bilim ve teknolojiye dayalı kalkınma

Çin’in en büyük imalat bölgesinin bulunduğu Jiangsu eyaleti, halihazırda 44 binden fazla yüksek teknoloji işletmelerine sahiptir. Jiangsu, yüksek teknoloji sayısı bakımından ülke genelinde ikinci sırada yer aldı. Bilim ve teknoloji tabanlı küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısı ise 51 bin 800’ü geçti, bu sayı ülkenin toplamının yaklaşık sekizde birine denk geldi.

2022’de Jiangsu eyaletinin toplam araştırma girdisi 370 milyar yuanı aşarak ülkeye yaklaşık yüzde 12 oranında katkı sağladı. Eyaletin Ar-Ge yatırım yoğunluğu yüzde 3'ü aşarak yenilikçi ülke ve bölgelerin orta seviyesine ulaştı. Yüksek teknoloji endüstrilerinin payı ise yüzde 48,5'i buldu. Bilimsel ve teknolojik gelişimin katkı oranı yüzde 67'ye ulaştı. Bölgesel yenilik kapasitesi uzun yıllar boyunca ülkenin ön sıralarında yer aldı.

Aynı zamanda Jiangsu eyaletinin üretim katma değeri ulusal toplamının yüzde 13,7'sini ve küresel toplamının yaklaşık yüzde 4'ünü oluşturdu. Dijital ekonominin ölçeği 5 trilyon yuanı geçti.

Ekonomi ve sanayi alanlarında gelişmiş olan Jiangsu eyaleti ayrıca Çin’in önemli tahıl üretim merkezi konumundadır. Eyaletin gıdada kendi kendine yeterlilik oranı yüzde 100'ü buldu. Eyaletin toplam tahıl üretimi art arda dokuz yıldır 35 milyar kilogramın üzerinde. Eyalette bulunan arazinin yüzde 70’i modern tarım arazisidir. Günümüzde Jiangsu eyaleti değeri 1 milyar yuanı geçen  199 avantajlı özel sektöre sahiptir.

Halkın yaşam seviyesi sürekli olarak yükseliyor

Nitelikli kalkınmanın amacı, vatandaşlara daha mutlu ve müreffeh yaşam yaratmaktır. Jiangsu eyaletinde yer alan tüm ilçeler, Çin’de en zengin yüz ilçe listesine girdi. Diğer yandan, kamu hizmetlerine büyük önem veren Jiangsu eyaleti, her sene kamu bütçesinin yüzde 75’ini halkın yaşam seviyesini düzeltmeye dair alanlara ayırdı. Eyalette bulunan anaokuluların yüzde 90’ı devlet destekli ve düşük ücretli anaokullarıdır. Huzurevlerinin sayısı ülke toplamının yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. 2022'de eyalette hava kalitesi iyi olan günlerin oranı yüzde 79'a çıktı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.