DOLAR 32,3616 0.14%
EURO 34,4990 -0.58%
ALTIN 2.445,42-0,62
BITCOIN 2161098-4,42%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

04:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

26 okunma

Çin-ABD görüşmelerinde yaptırımların kaldırılması ve iş birliği talepleri öne çıktı

ABONE OL
10 Temmuz 2023 11:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çin Maliye Bakanlığı, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın yakın tarihli Çin ziyareti hakkında bugün basına bilgi verdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın 6-9 Temmuz tarihleri arasında Çin'i ziyaret ettiği ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Başbakan Li Qiang ile 7 Temmuz'da bir araya geldiği belirtildi. Aynı zamanda, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı He Lifeng de Yellen ile görüştü.

Çin tarafı, görüşmeler sırasında sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-ABD ilişkisinin sadece iki ülkeye değil, aynı zamanda dünya barışı ve gelişmesine de fayda sağlayacağını vurguladı. Çin, devletler arası ilişkilerin temelinin karşılıklı saygı, barış içinde bir arada yaşama, iş birliği ve ortak kazanç olduğunu ifade etti. Çin, ABD'den, Çin'le aynı yönde ilerlemeye yönelik rasyonel ve pragmatik bir yaklaşımla, iki ülke liderlerinin Bali Adası'nda ulaştıkları anlaşmayı yerine getirmesi ve ikili ilişkileri normale döndürmesini talep etti.

Çin tarafı, iki ülkenin ekonomik ilişkileri ve küresel sorunlarla mücadele konusunda belirli hususları vurguladı:

İlki, Çin ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin özünün karşılıklı fayda ve ortak kazanç olduğu belirtildi. Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olan Çin ile en gelişmiş ülkesi olan ABD arasındaki ekonomik ilişkiler, onlarca yıldır sürekli büyüdü. Ekonomik yapıları birbirini tamamlayan iki ülke, ticari anlamda sıkı bir ilişki kurdu, büyük ve ortak kazanımlar oluşturdu. Her iki ülke de karşılıklı olarak birbirinin gelişmesinden faydalandı.

İkincisi, Çin, ABD'nin kendisine uyguladığı ekonomik yaptırımlar konusundaki büyük endişelerini somut eylemlerle karşılama çağrısında bulundu. Son yıllarda ABD, Çin ekonomisine karşı bir dizi yaptırım politikası uyguladı. Bu politikalar, Çin pazarının yasal haklarını ihlal ederken, ikili ilişkilerde hoşnutsuzluğa neden oldu. Görüşmeler sırasında Çin, ABD'den kendisine uygulanan vergi artışını durdurmasını, Çinli firmalara olan kısıtlamaları kaldırmasını, karşılıklı yatırımlara adil bir şekilde yaklaşmasını ve Xinjiang ürünlerine getirilen yasakları iptal etmesini talep etti.

Üçüncü olarak, Çin, sağlıklı bir ekonomik rekabet ortamını savundu. Çin, sağlıklı bir Çin-ABD ekonomik ilişkisinin gerçekleştirilmesi için ilgili tarafların rasyonel gelişme haklarına saygı göstermesi, piyasa ekonomisi ilkesi altında ve Dünya Ticaret Örgütü tüzüğüne göre pozitif bir rekabetin uygulanması gerektiğinde ısrar etti.

Dördüncü olarak, görüşmeler Çin'in küresel sorunlara karşı iş birliği içinde mücadele etme konusundaki aktif talebini ortaya koydu. Günümüzde küresel makro ekonomi ve finansal istikrar, iklim değişikliği ve borç krizi gibi sorunlar giderek artıyor. Bu sorunlarla baş etmek için Çin ve ABD arasındaki koordinasyon ve iş birliğine ihtiyaç duyulduğu aktarıldı.

Yellen'ın Çin ziyareti sırasında iki taraf, iki ülkenin liderlerinin Bali Adası'nda vardıkları anlaşmalar doğrultusunda, ikili ekonomik konular üzerindeki üst düzey temasları ve her kademedeki alışverişi sürdürme konusunda fikir birliğine vardılar.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.