DOLAR 33,0688 0.09%
EURO 36,1188 0.35%
ALTIN 2.562,620,06
BITCOIN 20788814,31%
Hatay
25°

HAFİF YAĞMUR

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

32 okunma

Blok zinciri harcamaları 2024’te 19 milyar dolar değerine ulaşacak

ABONE OL
6 Temmuz 2023 10:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuruluşlar dünyanın dört bir yanında; veri depolamayı, güvenliği ve yönetimi geliştirmek için blok zinciri teknolojisine yöneliyor. Statista verilerine göre blockchain çözümleri üzerine yapılan harcamaların 2024 yılında 19 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor. Bu durumun blok zinciri ağında oluşturulan uygulamaların kapsamlı bir şekilde test edilme ihtiyacıyla sonuçlandığını söyleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Blok zinciri testinin, sistem performansından uygulamanın güvenliğine kadar çeşitli kalite aşamalarının geliştirilmesine yardımcı olmada çok önemli olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu. 

 

Blok zincir; verilerin hacklenmesini veya değiştirilmesini imkansız kılan bilgileri kaydetmek için önemli bir teknolojik gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamaların güvenlik açıklarını tespit etmek, potansiyel saldırı noktalarını belirlemek ve güvenlik önlemlerini doğrulamak için ise bir araç olan blok zinciri testleri devreye giriyor. Uygulamanın bütünlüğünün ve doğruluğunun sürekli olarak kontrol edilmesi, doğru çalıştığını ve beklenen sonuçları ürettiğini doğrulamak blok zincir testleri sayesinde mümkün olabiliyor. 2024 yılında 19 milyar dolar değerine ulaşması beklenen blockchain çözümleri üzerine yapılan harcamalar, blok zincir testlerinin gerekliliğini ortaya koyuyor. Blok zinciri alanında farklı platformlar, protokoller ve standartlar bulunduğunu söyleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Uygulamaların belirlenen standartlara uygunluğunu ve sektör regülasyonlarına uyumluluğunu doğrulamak için titizlikle çalışmak önemli. Bu noktada devreye giren blok zinciri testi hizmetleri, kullanıcılar için kapsamlı çözümler sunuyor.” ifadelerini kullandı.  

 

“Blok Zinciri Test Uygulamaları Daha da İşlevsel Hale Gelecek”

 

Önemli bir dönüşüm sağlayan ve çeşitli avantajlar sunan blok zinciri teknolojisi, birçok sektöre güven ve şeffaflık getiriyor. Bu dönüşümün güvenli ve sağlam temeller üzerine inşa edilmesinde blok zinciri test uygulamalarının önemine değinen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Blok zinciri testi güvenli, performanslı ve doğru çalışan blok zinciri uygulamalarının geliştirilmesi ve işletilmesi için kritik bir adım. 2024 yılında 19 milyar dolar değerine ulaşması beklenen harcamaları göz önüne aldığımızda blok zinciri test uygulamalarının kullanıcıların ve kurumların güvenini artırma konusunda daha da işlevsel hale geleceğini ön görüyorum.” açıklamasında bulundu. 

 

Blok Zinciri Test Tipleri Neler?

 

Sistem performansını, dayanıklılığını ve güvenilirliğini değerlendirmek için yapılan blok zinciri testleri, teknolojinin sektördeki kullanımını analiz etmek ve faydalarını belirlemek için önemli bir değerlendirme aracı olarak karşımıza çıkıyor. Barış Sarıalioğlu, blok zinciri test tipleri ve detaylarına değiniyor.

 

• Fonksiyonel Test: Blok zincirine bir blok eklenmesi, blok boyutu, zincir boyutu gibi bileşenlerin, sistemlerin ve işlevlerinin temel testidir. İşlemin geçerliliği doğrulandıktan sonra yeni blok zincire eklenir.

• Entegrasyon Testi: Bileşenler ve sistemin farklı bölümleri arasındaki entegrasyonu veya ara yüzleri test eder. Blok zinciri uygulamasında birden fazla bileşen bulunduğundan, tüm bileşenlerin düzgün bir şekilde entegre edildiğini test etmek için entegrasyon testleri düzgün ve sık yapılmalıdır.

• Güvenlik Testi: Blok zinciri, yüksek güvenlikli finans, hükümet veya düzenleyici ortamlarda kullanıldığından, blok zinciri uygulamasında hata ayıklaması için güvenlik testi esastır.

• Performans Testi: Blok zinciri uygulamalarının en önemli kriterlerinden biri hızdır. Performans, ağın boyutuna bağlıdır ve işlemler bu tür testlerde test edilir.

• Döngü Testi: Bir blok zincirinin gücü, işlemlerin ağa eklendiği sırada tüm döngüler arasında fikir birliği yoluyla korunur. Bu konsensüs protokolünün, işlemlerin uygun sırada saklandığından emin olmak için test edilmesi gerekir.

• Akıllı Sözleşmeler Testi: Akıllı sözleşmeler, işlemleri otomatik olarak yürüten blok zincirindeki yazılım modülleridir. SC testi, işlemlere dahil olan tarafların kurallara uyduklarından emin olmayı içerir.

• API Testi: Uygulamaya bağlı olarak, blok zinciri olayları veya harici uygulamaları tetikleyebilir. API burada kilit bir rol oynar ve API testinin, blok zinciri sisteminin içindeki ve dışındaki uygulamaların etkileşimini dikkate alması gerekir.

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.