DOLAR 32,5236 -0.08%
EURO 34,7960 -0.22%
ALTIN 2.421,24-0,35
BITCOIN 21652380,80%
Hatay
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

26 okunma

Bakan Özhaseki: “Kendi evini yapacak depremzedeye 500 bin lira hibe vereceğiz”

ABONE OL
7 Temmuz 2023 10:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Özhaseki’nin konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“Yaşadığımız bu topraklarda yıkıcı bir meydan geliyor ve yüzyıl içerisinde toprağa verdiğimiz canların sayısı 130 bin. Maddi hasarı söylemeye gerek yok, yüz milyarlarca dolar. Böyle bir ortamda bize düşen şey bu depremlerden ders almak. Deprem ülkesi olduğumuzu bilmek ve ona uygun şekilde adım atmak.

1999’daki o depremden sonra inşaatlarla, yapılarla ilgili yönetmelikler geliştirdik. Kanunlar silsilesi geldi. Ondan ders aldığımızın birinci alameti buydu, aradan geçen 23-24 yıl boyunca buna harfiyen hepimiz uymaya çalıştık.

Emin olun son depremde 1999’dan sonra yapılmış yönetmeliğe uygun olarak yapılan standartları yerine getirilen harfiyen orada söylenmiş olan ne varsa ona uygun şekilde yapılmış olan hiçbir bina yıkılmadı. Ama siz ona uymazsanız, onun açıklarını arayarak başka türlü fikirler, olumsuzluklar peşinde koşarsanız bir felaket de elbette bekler. Şimdi de bizim bu depremden bir ders alarak önümüzdeki yüzyıla doğru çok daha ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Bu hususlarda sıfır toleransla devam etmemiz gerekiyor.

Şu anda deprem bölgesinde yıkımlar hızla devam ediyor. İlk günden itibaren sağlam zeminleri Bakanlık olarak arayarak bulduk ve oralarda rezerv alanlarında ihtiyacı gidermek için inşaatlara başladık. Şu anda ihalesi yapılmış olan konut sayısı 180 bin civarında. Bunların ihalesi yapıldı, bir çoğu başladı. Kimisinin kaba inşaatları bitti. Ekim, kasım, aralık ayları gibi de yavaş yavaş onların teslimatlarına geçeceğiz.

Şehirlerimizin bir taraftan yıkım hadisesi gerçekleşirken bir taraftan da planlamalara ağırlık verdik. Mevcut planlar var fakat bu felaketi bir fırsata dönüştürerek, o şehirlerin faydasına olacak şekilde de yeni planlamalar yapalım diye Bakanlığımız bir gayrete girmiş.

Önümüzdeki dönemle ilgili bizim düşündüğümüz bir şey var. Bu şehirlerimiz kadim şehirler. Binlerce yıldır yaşıyor. Deprem oldu, dikkat etmediğimiz yerlerde ciddi şekilde hasarlar var ama o şehirlerin terk edilmesi de mümkün değil.

Yerinde dönüşümü sağlayabilirsek, şehirlerimizde yeniden hayat canlanacak. İç dinamikler harekete geçecek, o güzelim şehirlerimiz yeniden ayağa kalkarak inşallah geçmişte olduğu gibi şaşalı günlerine yeniden dönecek.

Burada Bakanlığımız denetiminde birkaç yıl sürecek olan bir faaliyetten bahsediyorum. Dört tane kırmızı çizgimiz var. Bu kırmızı çizgilerden taviz vermemiz mümkün değil. Fay kırıklarının ve hatlarının bulunduğu yerlerde asla bir daha yapılaşma olmayacak. Zeminde sıvılaşma olan yerler var. Bunu özellikle Adıyaman Gölbaşı’nda çok net görüyoruz. Zeminde sıvılaşma olan yerlerde bir daha yapı yapılamayacak. Oralar boşalacak. Dere yataklarına da bundan sonra yapı yapılması mümkün değil.

Yerinde dönüşümle ilgili inşaat maliyetlerini de hesaplayarak kredi ve hibe bölümleri geliştirdik. Özellikle vatandaşlarımız kendi aralarında bir araya geldiklerinde gerek tek katlı, gerekse birden fazla katlı konutlar yapmak istediklerinde ki yarıdan bir fazlasının bir araya gelmesiyle buna izin vereceğiz. Ortak bir hesap açıp bu hesapta konutlar için hibe olarak 500 bin lira, dükkanlar için 250 bin lira orada nakdi yardımda bulunacağız.

Afetzede vatandaşlarımızın konutlarının büyüklüğüne göre 500 bin lira ile 800 bin lira arasında kredi vereceğiz. Dükkanlar için ise 250 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi vermeye devam edeceğiz. Brüt 100 metrekarelik bir ev için 500 bin lira hibe, 500 bin lira kredi vereceğiz.

İş yerleri için ise hibenin dışında dükkanın büyüklüğüne göre 250 bin liradan başlamak üzere 500 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. Bir taraftan hibe vereceğiz, bir taraftan hibe vereceğiz. Buradaki krediler, 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli olacak ve faiz 0 olacak.

Bir apartmanda oturan vatandaş, içinde kaç kişiyse bir araya geldiklerinde yarıyı geçen oranda anlaştıklarında ve bir müteahhide bu işi vermek istediklerinde biz TİP sözleşmelerini hazırlayacağız. Orada vatandaş, hukuki olarak belki ilerde doğabilecek birtakım kendi aleyhine olabilecek durumları düşünemezse diye TİP projeler hazırlayacağız."

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.