DOLAR 28,9152 0.12%
EURO 31,5160 0.06%
ALTIN 1.893,680,22
BITCOIN 11124301,80%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

92 okunma

ATALAY’ın hukuksuz olarak tutuklu bırakılması halkın iradesinin gasp edilmesidir… 

ABONE OL
5 Haziran 2023 06:29
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hüseyin ZORKUN / Press Haber Ajansı / 

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, mazbatasını alan ancak halen tutuklu olan Hatay Milletvekili Can Atalay’a destek verildi.

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, milletvekilliği kesinleşen ve mazbatasını alan Ş. Can Atalay’ın tutukluluk hâlinin devamının, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliği, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma ve seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına geldiğini ifade etti.

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu, HAMOK adına yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“14 Mayıs 2023 tarihli 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin sonuçlarını içeren Yüksek Seçim Kurulu kararı 30 Mayıs 2023 tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu kararın Hatay ili seçim çevresi sonuçlarının açıklandığı bölümünde ismi yer almakla, halihazırda yargılanmakta olduğu bir dava nedeniyle tutuklu bulunan Şerafettin Can Atalay’ın milletvekilliği kesinleşmiş; Ş. Can Atalay, avukatları aracılığıyla milletvekilliği mazbatasını almıştır. Seçimin üzerinden iki haftadan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen, milletvekilliği kesinleşen ve mazbatasını alan Ş. Can Atalay’ın tutukluluk hâlinin devamı, hukuka aykırı bir şekilde, kişi hürriyeti ve güvenliği, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma ve seçmenlerin temsil edilme haklarının ihlali anlamına gelmektedir.

Seçilme hakkı sadece seçimlerde aday olma hakkını değil, aynı zamanda seçildikten sonra milletvekili olarak parlamentoda bulunma hakkını da ihtiva etmektedir. Bu da hiç kuşkusuz, kişinin seçildikten sonra milletvekili sıfatıyla temsil yetkisini fiilen kullanabilmesini gerektirir. Bu bağlamda seçilmiş milletvekilinin yasama faaliyetine katılmasına yönelik müdahale, sadece onun seçilme hakkına değil, aynı zamanda seçmenlerinin serbest iradelerini açıklama hakkına da yönelik bir müdahale teşkil edebilir. Milletvekili Can ATALAY’ın hukuksuz olarak tutuklu bırakılması halkın iradesinin gasp edilmesi anlamı taşımaktadır.  

Anayasa’nın 83. maddesine göre “Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclis’in kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.” Bu dokunulmazlığın amacı yasama organı üyelerini, görevlerini tam olarak yerine getirmelerini engelleyecek gereksiz suçlamalardan korumaktır. Meclis açılmış, yeminler edilmiş, çalışmalar başlamıştır. 

Halihazırda Hatay milletvekili olan Sayın Ş. Can Atalay’ın, seçmenlerinin iradelerini temsilen parlamentoda fiilen çalışma yürütmesini sağlamak, hukukun ve demokratik hukuk devletinin en temel gereğidir. 

Depremin en ağır sonuçlarının yaşandığı Hatay ili özelinde seçilmiş vekillin serbest bırakılmaması demokrasiye olan inancı zayıflatmaktadır. Bu hukuksuzluğa son verilmesi çağrısını yüksek sesle dile getiriyor, konunun takipçisi olduğumuzu ve tecelli eden halkın iradesinin temsili için var gücümüz ile çalışacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu’nda yer alan kuruluşlar…

HATAY BAROSU

HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI

HATAY ECZACI ODASI

HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

HATAY TABİP ODASI

HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ

TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI 

 HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı