DOLAR 28,9186 0.15%
EURO 31,5072 0.02%
ALTIN 1.894,420,27
BITCOIN 11103311,59%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

19 okunma

“Artistanbul Feshane” kapılarını açtı

ABONE OL
22 Haziran 2023 22:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaklaşık 200 yıllık tarihi yapı Feshane, Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na bağlı İBB Miras ekiplerinin çalışmaları sonucunda, “Artİstanbul Feshane” adıyla yeniden İstanbulların ve dünya mirasının hizmetine girdi.

Artİstanbul Feshane; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve önceki İBB başkanlarından Ali Müfit Gürtuna ile kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla sanatseverlere kapılarını açtı.

Açılışta sırasıyla, en genç sergi sanatçısı sıfatıyla Maria Rose, sanat eleştirmeni, yazar ve çağdaş sanat küratörü Beral Madra, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

“Miras kavramını önemsiyoruz”

İmamoğlu, Artİstanbul Feshane’nin yeniden dönüşümünde emeği geçen her kişi, kurum ve kuruluşa teşekkürlerini ileterek, “İstanbul, çok farklı ve özel bir şehir. İstanbul'u yönetebilmek, kesinlikle onun kutsal bir emanet olmak pozisyonuna oturtmakla başlıyor. Bu şehrin kadim tarihinin sorumluluğunu hep birlikte üzerimizde hisseden bir ekibiz. Ve hiçbir anında bu duyguyu asla ruhumuzdan uzaklaştırmıyoruz. Özel ve asil duygular bunlar ve bizi doğru yola doğru her zaman itiyor. İstanbul sevdaları, farklı duygularla ifade edilebiliyor güncel yaşamda. Ama bizim duygularımız da onlar yok. Yani bazı duygular çok fazla bizi meşgul etmiyor; imar rantı, kupon arazi vesaire gibi duyguları ruhumuzda pek taşımıyoruz.” dedi.

Miras kavramını önemsediklerini söyleyen İmamoğlu, “Arkadaşlarım ‘İBB Miras’ diye karşıma bir marka getirdiklerinde, ben çok etkilenmiştim. Bugün hak ettiği yere bu markanın erişmesi de önemli. Tabii miras önemli ama korunursa ve mirasa sahip çıkarsanız önemli. Şayet mirasyedi gibi davranırsanız Allah korusun. Tabii bu tavır ve tarz, şehre bazen çok şey kaybettirebiliyor. Onların bu bakış açılarının tam tersine, biz şehrin gerçekten unutulmuş alanlarını ya da bir kısım sekteye uğramış, kaybedilmiş belki başka duygularla beklemeye alınmış noktalarını çok özenli çalışmalarla geleceğe hazırladık ve hazırlamaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

“İstanbul'a bakınca paha biçilmez bir ecdat yadigarını görüyoruz”

İmamoğlu, “İstanbul'a bakınca eşsiz bir dünya mirasını, paha biçilmez bir ecdat yadigarını görüyoruz” diyerek şunları kaydetti:

“Bu mirasın, bu yadigarı 16 milyon İstanbulluya, her yönüyle, en doğru biçimde ve en doğru ihtiyaçları karşılayan şekliyle kavuşturmanın yolculuğunu bu şehirde var ediyoruz. Tarihsel ve kültürel sürekliliğin var olması adına da bakıyoruz ki aslında İstanbul size her türlü fırsatı verebiliyor. Tarihi Fener Evleri, tarihi Kara Surları, Yerebatan Sarnıcı, Botter Apartmanı, Metro Han, Saint Pierre Hanı, Gülhane Sarnıcı, Kütüphane Troleybüs, Cendere Sanat Müzesi, Müze Gazhane, Haydarhane Camii, Seyyid Velayet Türbesi, Anadolu Hisarı, çok yakında Rumeli Hisarı, Taş Mektep ve diğerleri… Gerçekten her anında bir kaybolmuş bir yerin, hayata döndüğünde insanları nasıl ısıttığını da görüyorum. Bunlar; restore ederek, ihmal edilmiş metruk hallerine son vererek İstanbullularla buluştuğunda inanılmaz bir ruh kazanıyor. Yani şurada bir iyileştirici ruhun varlığını herkes hissedebiliyor diye düşünüyorum. Bu güzel listeye bugün Feshane’yi eklemenin de gururunu yaşıyorum.”

“Haliç'i boydan boya tarihle, sanatla, kültürle buluşma noktası haline getiriyoruz”

Feshane’nin yeniden hizmete girmesiyle Haliç’in çok özel bir sürece eriştiğini dile getiren İmamoğlu, “Haliç'te, ne yazık ki bir yanlış projelendirmeyle eksik kalan ve tümden neredeyse üç kilometreye yakınını sökerek, sıfırdan başladığımız ve biraz önce buradan geçen tramvayı bitirmemizle, ki son bir kilometrelik kısmını da ağustos sonunda Eminönü Meydanı’na ulaşacak şekilde bitireceğimiz bu tramvayın bitişiyle, bu sahada İstanbul'a yeni nesil, pırıl pırıl, yaklaşık 800 bin metrekarelik yeşil alanı kazandırmış durumdayız. Tabii bunu kazandırırken çok farklı sanat alanlarını hem Balat tarafında hem Kasımpaşa tarafında İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle yeni sanat alanlarını, yeni etkinlik ve kültürel alanları İstanbul'a hediye ettik. Hemen karşımızda daha geçen hafta açmış olduğumuz Su Sporları Merkezi’miz, İstanbul'un bu nadide coğrafyasına, yani ‘Altın Boynuz’ diye tariflediğimiz bu coğrafyaya, spor imkanı sağlamanın çok özel bir noktası haline geldi. Yine bu bölümde, ‘Tersane Haliç’ diye özel bir kurumun yapmış olduğu çalışmaların eklenmesiyle, Haliç'i boydan boya bir tarihle, sanatla, kültürle buluşma noktası haline getiriyoruz” bilgilerini paylaştı.

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından düzenlenen “mapping” gösterisi, Haliç semalarında görsel şölen yaşattı. Açılış; caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev konseriyle son buldu.

İlk sergi: “Ortadan Başlamak”

İstanbul’un turistik merkezlerinden biri olan yaklaşık 200 yıllık tarihi yapı Feshane’de, 8 bin metrekarelik alanda bienal alanı, geçici sergi alanları, mağaza konferans salonu, kütüphane ve kafe bulunuyor. Şehrin belli merkezlerinde yoğunlaşmış kültür-sanat etkinliklerini Haliç kıyılarına taşıyacak olan Artİstanbul Feshane’nin açılışında, 300 sanatçının eserlerinin yer aldığı “Ortadan Başlamak” adlı sergi de sanatseverlerle buluştu.

Hibya Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

× Haber İhbar Hattı